Jak dobrać dywan do wnętrza?

Jak dobrać dywan

Dywany to nieodłączny element wystroju salonu, sypialni czy pokoju dziecięcego. Dobrze dobrany oczaruje wnętrze, wyciszy je i uczyni bardziej komfortowym. To także prawdopodobnie najszybszy sposób na szybką zmianę wystroju pokoju. Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie dywanu?

Rozmiary dywanu

Jeśli chcesz optycznie powiększyć pomieszczenie, wybierz duży, jasny dywan. Jeśli chcesz podzielić daną przestrzeń wnętrza na strefy, lepiej wybrać kilka mniejszych dywanów niż jeden duży. Pamiętaj, aby ich kolory współgrały ze sobą. Chcesz pochwalić się swoimi pięknymi podłogami? Dywan nie powinien zakrywać za dużo, ale podkreślać jego piękno. Jeśli chcesz kupić dywan, który zakryje całą podłogę, odległość między każdym bokiem dywanu a ścianą musi wynosić co najmniej 90 cm. Ułatwi to otwieranie i zamykanie drzwi, ponieważ dywan nie będzie przeszkadzał. Szukasz dywanika pod stolik kawowy? Niezależnie od tego, czy blat stołu jest okrągły, prostokątny czy kwadratowy, dywan pod nim powinien być o około 30 cm większy od blatu stołu z każdej strony. Wybierasz dywan do jadalni? Przed zakupem należy dokładnie zmierzyć rozmiar stołu, następnie dodać około 120cm z każdej strony. W ten sposób dywan nie przesuwa się, gdy krzesło jest rozłożone. Szukasz dywanu do swojego przedpokoju? Musi być około 10 cm węższy i około 50 cm krótszy niż korytarz. Jeśli chodzi o kształt dywanu, nie musisz zadowalać się najbardziej banalnym kształtem, czyli prostokątem. Okrągłe, owalne lub kwadratowe dywany świetnie prezentują się w wielu pomieszczeniach.

Kolor dywanu

Kolor dywanu powinien łączyć wszystkie kolory użyte w aranżacji wnętrza. Musi też pasować do koloru podłogi. Dobrze dobrany kolorystycznie dywan może również kształtować wizualne postrzeganie pomieszczenia, w którym jest zainstalowany. Dzięki jasnemu dywanikowi pomieszczenie wyda się bardziej przestronne. Wybierając ciemny dywan, możesz je wizualnie zmniejszyć. Kolor będzie również zależał od przeznaczenia dywanu. W pokoju dziecięcym lub innym wnętrzu, w którym niemal cały czas przebywają zwierzęta i dzieci, jasny dywan się nie sprawdzi. Ważny jest również wzór dywanu. Pamiętaj, im więcej wzoru w pomieszczeniu, tym mniej wzoru powinien mieć dywan. Z drugiej strony, jeśli meble i dodatki we wnętrzu są delikatne i stonowane, można zaszaleć i kupić dywan z kwiecistymi wzorami.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Ogólnie rzecz biorąc, dywaniki najłatwiejsze w utrzymaniu, a zatem najlepiej nadające się do większości pomieszczeń, mają krótkie włosie, niezbyt grube, silikonowe podłoże i są ciężkie. Dywan taki nie ślizga się po podłodze, jednocześnie jest łatwy w transporcie i odkurzaniu, a dzięki dużej gramaturze jest bardzo odporny na różne odkształcenia. Zastanów się więc dwa razy, zanim kupisz puszysty dywan z grubym włosiem.

 

Mogą Ci się także spodobać: