Właściwe oświetlenie odgrywa ogromną rolę w funkcjonowaniu organizmu człowieka. Aby zdrowo żyć, efektywnie pracować i efektywnie odpoczywać, musimy mieć odpowiednią dawkę światła, w tym sztucznego. Idealnie powinno być blisko naturalnego światła. Wysoki poziom natężenia światła jest wymagany podczas pracy i czynności wymagających koncentracji, podczas gdy potrzebujemy znacznie mniej światła podczas odpoczynku i relaksu.
Jak dobrać barwę światła?
Ciepłe światło wprowadza do salonu przyjazną i odprężającą atmosferę, natomiast zbyt zimne i zbyt jasne światło pozbawia nas komfortu. Oświetlenie ogólne powinno charakteryzować się niską temperaturą barwową, oświetlenie zadaniowe – wyższą, a przez to chłodniejszą, co sprzyja skupieniu i pobudza do działania umysłowego. Temperatura barwowa światła wyrażana jest w kelwinach. Im wyższa temperatura, tym bielsze światło. O ile temperatura ciepłego światła nie przekracza 3000 K, sprzyja wypoczynkowi i sprawia wrażenie komfortowego wnętrza, polecana jest do stosowania w sypialniach i salonach. Powyżej tej temperatury barwowej, do 5300 K, jest to światło neutralne, a jednocześnie bardzo chłodne, dlatego często jest stosowane w biurach ze względu na swoje stymulujące właściwości. Wyższe temperatury barwowe – powyżej 5300 K – to zdecydowanie kolory chłodne z niebieskawym odcieniem. Co ciekawe, barwa tego światła jest najbliższa naturalnej barwie w silnym świetle słonecznym. Sposób, w jaki postrzegamy kolor poprzez światło, jest niezwykle ważny zarówno ze względów praktycznych, jak i estetycznych, np. przy ocenie świeżości produktu, przygotowywaniu posiłku czy komponowaniu kobiety. Światło, które poprawnie oddaje kolorystykę wnętrza, zapewni użytkownikowi większy komfort i uatrakcyjni wygląd pomieszczenia.
Oświetlenie salonu
Potencjalny zakres doboru odpowiedniego oświetlenia jest ogromny. Możemy tworzyć kombinacje świetlne, łącząc światła ogólne z lokalnymi, a także możemy eksperymentować z dostosowaniem ogólnego natężenia światła, dzięki czemu będziemy mogli dowolnie sterować nastrojem w danym pomieszczeniu. Ponadto takie rozwiązania są bardzo praktyczne i jednocześnie energooszczędne. Salon to serce domu, w którym spędzamy najwięcej czasu, dlatego należy dokładnie przemyśleć oświetlenie, które tam zainstalujemy. Oprócz tego, że jest miejscem spotkań członków rodziny i gości, jest również miejscem odpoczynku, które musi być odpowiednio oświetlone w zależności od sytuacji. Głównym źródłem światła będzie duży żyrandol umieszczony na środku pomieszczenia, lampy podłogowe i stołowe dodatkowo rozświetlą wnętrze, dlatego warto umieścić je w najciemniejszych miejscach. Lampy podłogowe emitują głównie dużo światła w kierunku sufitu, tworząc miękki efekt halo, na przykład podczas oglądania telewizji. Dodatkowo taka konstrukcja zazwyczaj posiada regulowane ramię z punktowym źródłem światła, czyli można je skierować bezpośrednio tam, gdzie chcemy, aby świeciło światło, np. podczas czytania.
Jak dopasować oświetlanie do łazienki?
Aranżację oświetlenia łazienki należy dostosować do jej wielkości i dostępu do naturalnego światła. Do toalety chodzimy codziennie, a podczas porannej toalety – która obejmuje takie czynności jak damski makijaż czy golenie męskie – niezbędne jest odpowiednie oświetlenie miejsca przy lustrze. Nie bez znaczenia jest tu również kolor płytek – jasne materiały pomagają rozjaśnić łazienkę, podczas gdy ciemniejsze materiały wymagają większej ilości punktów świetlnych. Centralne światło na suficie, niezależnie od tego, czy łazienka ma okno, czy nie, działa jak naturalne światło i oświetla całe wnętrze. Najczęściej stosuje się do tego celu sufity montowane na środku stropu. Popularne są również oprawy halogenowe, które montuje się symetrycznie w kilku punktach na suficie podwieszanym, które mogą również zapewnić dokładne oświetlenie całej łazienki.