Grill trójnożny to jeden z najpopularniejszych grilli tego roku. Co zasługuje na uwagę i jakie rozwiązanie świadczy o jego jakości. Na popularność grillowania przy ognisku z pewnością składa się jego praktyczność, stabilność w każdym terenie oraz fakt, że można grillować nad ogniskiem, co nadaje potrawom niepowtarzalny smak. Zwykle umieszcza się go w dużym kominku wyłożonym kamieniem lub wolnostojącym kominkiem, który nie niszczy trawy. W obu wersjach stanowi ciekawy element ogrodu.
Jak zbudowany jest grill ogniskowy?
Aby grill ogniskowy trójnogi działał musi zawierać następujące elementy: 3 nóżki, element mocujący nogi i łączący je ze sobą (tutaj nazywamy to wieńcem), pasek umożliwiający zawieszenie rusztu, element umożliwiający regulację elementów grilla do wysokości rzędu (tutaj Korbka), ruszt na którym smażymy potrawy oraz opcjonalnie palenisko stalowe lub kamienne.
Pierwszy element: nogi
Ważnymi cechami nóg są: długość, czubek oraz to, czy są wykonane z dwóch części. Nogi statywu stanowią jego podstawową strukturę. Zwykle buduje się je z prętów stalowych o małym przekroju, co nie jest dobrym rozwiązaniem. Nie wchodząc w szczegóły dotyczące wytrzymałości materiału, ogólnie można powiedzieć, że pręt o takim samym przekroju ma mniejszą wytrzymałość niż przekrój zamknięty. W grillu, gdy stal nagrzewa się od ognia, pręt zbrojeniowy nagrzewa się jeszcze bardziej, co sprawia, że ??stal jest bardziej plastyczna i mniej podatna na uszkodzenia. W naszym statywie nogi to profile zamknięte o długości 215 cm. Składa się z dwóch połówek dla łatwiejszego transportu i przechowywania w zimie oraz umożliwia rozstawienie nóg na tyle szeroko, że grill z łatwością zmieści się w dużych kominkach o średnicy do 150 cm! Zwróć uwagę, że jeśli nóżki są za krótkie i je rozstawiamy, ograniczamy również możliwość regulacji wysokości rusztu. Blokuje nogi, które zwężają się ku górze. Ogniska mogą osiągać duże wysokości dzięki swoim płomieniom, dlatego warto ustawić jak najwyższą regulację wysokości. Nasze statywy wyposażone są w duże kolce wykonane z jednego kawałka staliwa. Dzięki temu nie musieliśmy się martwić, że po wbiciu w ziemię pękną lub wyginają się.
Pozostałe elementy grilla
Wianek to element usztywniający nogi. Znajduje się w nim również bloczek, przez który przeciągamy linę i prowadzimy ją w kierunku kraty. Wianki mogą przybierać różne formy. Warto przyjrzeć się czy jego konstrukcja pozwala na zmianę kąta nachylenia nóżek. Dzięki temu statyw można rozłożyć szerzej lub wężej i dopasować do średnicy rusztu i paleniska. Obręcz powinna być na tyle sztywna, aby zapewnić stabilność całej konstrukcji. W większości statywów wysokość grilla regulujemy za pomocą przeznaczonej do tego celu korby. Posiada blokadę, która zapobiega samoistnemu zejściu. Aby podnieść ruszt wystarczy przekręcić korbę, aby go opuścić należy podnieść specjalny zatrzask. Nie musimy dotykać rozgrzanego i często niezbyt czystego łańcucha. Regulacji dokonuje się za pomocą dotykowego drewnianego uchwytu. Pleciony kabel ze stali nierdzewnej o grubości 3 mm łączy się z korbą, zapewniając trwałość! Pozwala na cichą, płynną regulację i nie uszkadza powierzchni szpuli, na którą jest nawinięta jak łańcuszek.