Rodzaje fototapet – Którą wybrać do pokoju?

rodzaje fototapet

Obecnie nasze ściany i inne powierzchnie coraz częściej zdobią oryginalne fototapety. Dzięki nim w łatwy i wygodny sposób możemy nadać naszym wnętrzom prawdziwie designerski wygląd. Na rynku istnieje niezliczona ilość zabawnych projektów, w różnych kolorach i stylach. Jednak wybór wzoru to nie wszystko. Istotny dla efektu końcowego jest również rodzaj tapety.

Czym jest fototapeta?

Fototapeta to wielkoformatowy wydruk fotograficzny, inaczej tapeta z nadrukowanym zdjęciem. Może to być plaża nad morzem, zielony las lub element naszego ulubionego miasta. Wszystko zależy od naszych osobistych preferencji i wyczucia stylu. Jako fototapety nadają się nie tylko zdjęcia w wysokiej rozdzielczości, ale także różne grafiki, a nawet szkice. Jest tylko jedno ograniczenie – wzór musi nadawać się do wydrukowania na specjalnym materiale przeznaczonym do użytku wewnętrznego. Cechą fototapet jest to, że występują one w różnorodnych wzorach, fakturach i kolorach. Jest więc z czego wybierać. Niektórzy producenci tapet proponują nam jeszcze jedną opcję – wydrukowanie swojego zdjęcia na specjalnym materiale używanym do fototapet. Może to być ulubiony krajobraz lub zdjęcie zrobione na wakacjach.

Czy warto wykorzystać fototapetę do wystrojenia pokoju?

Decyzja o ułożeniu fototapety na ścianach to dla wielu osób trudny krok aranżacyjny, zwłaszcza jeśli pamiętają, jak wyglądały wytapetowane wnętrza w latach 80. i 90. Powtarzające się wzory i słabe tło były głównymi zarzutami skierowanymi pod adresem produktów z tamtego okresu. Niewiele mają wspólnego ze sztuką urządzania wnętrz. Doskonale jednak tuszują różne niedoskonałości ścian, takie jak nierówności, plamy, a nawet rozwój grzybów i pleśni. Nic dziwnego, że budzą negatywne skojarzenia. Na szczęście fototapety, z którymi mamy dziś do czynienia, bardzo różnią się od swoich poprzedników. Zalety ich stosowania to: dostępność szerokiej gamy kolorów, wzorów i faktur, trwałość, odporność na czyszczenie oraz łatwość montażu.

Rodzaje fototapet

Jeśli chodzi o fototapety, najważniejsza jest rozdzielczość zdjęć i grafiki — nikt nie chce mieć uszkodzonych pikseli przyklejonych do ściany. Dlatego wybór gotowych fototapet jest zdecydowanie lepszy niż samodzielne przygotowywanie zdjęć wielkoformatowych. Jakie są rodzaje fototapet? Można je podzielić ze względu na to, co reprezentują oraz materiał, z którego są wykonane. Najczęściej spotykane są: Fototapety papierowe, Fototapety winylowe, Fototapety lateksowe, Fototapety foliowe.

 

Mogą Ci się także spodobać: