Brytyjski styl to gustowna mieszanka kolonialnych akcentów i wiejskich wzorów, rodem z „The Cotton House”, przytulnego domu na przedmieściach. Charakteryzuje się prostymi aranżacjami, romantycznym wystrojem i postindustrialną surowością
Kolory stylu angielskiego
W brytyjskich wnętrzach dominuje gama delikatnych, ciepłych tonacji, zaprojektowanych tak, aby nadać mieszkaniu przytulny, sielankowy klimat. Najczęściej używane są tu beże, rozmyta biel, turkusowy i delikatny róż. Jednak nie są to jedyne dopuszczalne kolory. W pomieszczeniach inspirowanych kolonialnymi reliktami z powodzeniem można również dobrać odcienie żółci, granatu, brązu, szarości i pomarańczy. Brytyjski styl kocha wzór. Do najpopularniejszych należą: kwitnące pąki róży, tartan oraz ozdoby w postaci pasków. Motywy te pojawiają się na pokrowcach na sofy, ścianach czy pościeli.
Charakterystyka stylu angielskiego
Styl ten można podzielić na trzy odmiany, a mianowicie: styl industrialny, styl wiejski i styl kolonialny. Pierwsza dotyczy dużych pomieszczeń, zwłaszcza poddaszy. Opiera się głównie na surowości i minimalizmie. Drewno łączy się tutaj z betonem lub cegłą, aby nadać wnętrzu przytulnego charakteru. Sielankowy efekt uzyskamy natomiast urządzając dom zgodnie z zasadami stylu wiejskiego (wiejskiego). Pokój został następnie pomalowany na jasne kolory z kwiatowymi nadrukami na ścianach. Jeśli chodzi o styl kolonialny, stawia na duże meble z orientalnymi detalami. Trzy wersje brytyjskiego wnętrza można stosować pojedynczo lub w połączeniu.
Jak wyglądają pomieszczenia urządzone w stylu angielskim?
Zaczynając od kuchni, powinna być elegancka i funkcjonalna. Meble i ściany utrzymane są w pastelowych kolorach. Najczęściej spotykane to: beż, biel oraz kolor lodów waniliowych. Ciekawą opcją, którą można zobaczyć w brytyjskich mieszkaniach, jest wyspa kuchenna połączona z jadalnią. Jeśli chodzi o blaty, mogą być one wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno czy kamień. Jeśli chcesz nadać wnętrzu bardziej industrialnego charakteru, świetnym rozwiązaniem jest ustawienie na środku dużego drewnianego stołu. Najlepiej sprawdza się tu odporny na wilgoć cokół z uszczelką na spodzie listwy. Sypialnia w stylu angielskim nie musi być ogromna. Jego wyposażenie powinno określać jedno określenie: elegancka powściągliwość. Łóżko może być wzorowane na modelu królewskim, ale pożądany poziom komfortu jest możliwy tylko dzięki zastosowaniu mnóstwa kolorowych poduszek. Musi być przykryty grubym kocem z mięsa. Reszta mebli w sypialni powinna być solidna – najlepiej z litego drewna. Kolejnym ważnym elementem salonu są tapety z japońskimi lub indyjskimi artystycznymi dekoracjami kwiatowymi. Wykończone są ozdobnymi listwami przypodłogowymi i sufitowymi. Jeśli chodzi o firany, firany o dobrej absorpcji światła są miękkie i lekko pomarszczone.