Trend na czerń – Wystrój wnętrz

trend na czerń

Czarny to kolor wnętrza wybierany przez większość odważnych dusz. Ale dlaczego unikamy tak luksusowych i eleganckich kolorów, skoro nasza codzienna garderoba ma najwięcej kolorów? Jest to kolor, który można łączyć z niemal każdym innym kolorem. Ponadto czerń nie jest jednym kolorem, występuje w wielu odcieniach i odsłonach, w zależności od wybranego materiału i padającego na niego światła. Rzućmy okiem na czerń używaną w dekoracji wnętrz.

Czarne ściany – czy to dobry pomysł?

Czarne ściany mogą uspokajać. Chociaż ten kolor kojarzy się z rzeczami ponurymi i smutnymi, przypisuje się go żałobie, ale we wnętrzach, sprytnie dobrany na jednej ze ścian, na przykład w sypialni, może działać na nas uspokajająco. Musimy także rozwiać pytanie, jak postrzegamy przestrzenie, w których występuje czerń. Oczywiście zbyt duża ilość tego koloru może sprawić, że mały i niewymiarowy pokój będzie jeszcze bardziej klaustrofobiczny. Jeśli jednak czerń połączymy z jasnymi barwami, oświetlimy ją barwami ciepłymi, padającymi wprost z eleganckich lamp, barwa ta sprawi wrażenie rozmytych krawędzi, co z kolei optycznie powiększy pomieszczenie. Czarne ściany mogą służyć jako tło dla kontrastujących z bielą mebli i dodatków. To połączenie jest uniwersalne i ponadczasowe. Jednocześnie różnorodne detale, które możemy wybrać, czynią wnętrze wyjątkowym. W sypialniach możemy pomalować ściany przy łóżku na czarno, co może zaakcentować klasyczny design pięknie rzeźbionego wezgłowia lub łoża małżeńskiego. Na tym tle doskonale sprawdzi się nieskazitelnie biała ramka z lakierowanego drewna lub, dla uzyskania bardziej współczesnego efektu, zdjęcie w złotej i srebrnej ramie. Aby zrównoważyć i ponownie powiększyć przestrzeń, zastosowano duże, błyszczące panele lustrzane. Czarne ściany można rozjaśnić eleganckimi kinkietami. Najlepiej prezentują się z kryształowymi detalami ciekawie ułożonymi wewnątrz, inaczej odbijającymi przechodzące przez nie promienie światła. Zwykła lampa ścienna może mieć matową metalową podstawę. Jeśli masz typowe małe lampki nocne na stolikach nocnych i ogromne żyrandole zwisające z sufitu, to nie musi być cała czarna, ale z elementami w tym kolorze uzyskuje się efekt glamour.

Czarna łazienka

Łazienka to miejsce, w którym spędzamy najwięcej czasu. Wykonujemy zabiegi, przygotowujemy precyzyjne makijaże, a po dniu wypełnionych obowiązkami zmagań szukamy wytchnienia na relaks i regenerację sił fizycznych i psychicznych. Łazienka staje się naszym prawdziwym domowym spa. Jeśli w aranżacji łazienki zastosujemy głównie czerń, będzie ona sprawiać wrażenie luksusu i elegancji. W łazience czerń można łączyć również z innymi kolorami. To wszechstronne rozwiązanie, które pozostawia miejsce na wyrafinowany i jednocześnie nowoczesny efekt. A jeśli w którymś momencie przestanie nam się podobać dotychczasowy wystrój łazienki, możemy jedynie zmienić detale, wybrać zupełnie inny kolor lub dodać odrobinę koloru i odświeżyć aranżację. Czerń w łazience nadaje wyrazu, ale też ciekawie łączy się z polerowanym kamieniem, malowanym drewnem czy witrażem. Warto to podkreślić bardzo eleganckim oświetleniem. Nie muszą, a nawet nie powinny być światłami, które przytłaczają wnętrze swoim rozmiarem, bo nie o to nam chodzi. Jeszcze lepiej sprawdzą się kinkiety ścienne z czarnymi ramkami, umieszczone w strefie umywalki, po bokach lub nad dużymi lustrami; miękkie oświetlenie z diod LED, szczelin i półek, a nawet podłogi; punktowe oświetlenie nad wanną, aby stworzyć prawdziwy strefa relaksu, żyrandol na suficie, choć mały, ma szklane elementy, które tworzą efekty świetlne i cieniowe na suficie i ścianach.

Jak odpowiednio dopasować czerń do wnętrza?

Możliwości wykorzystania czerni we wnętrzach ogranicza jedynie nasza wyobraźnia. Każdy może umeblować wybrany pokój lub cały dom, tworząc zachwycające wnętrze w stylu glamour, luksusowym i eleganckim, ale nie olśniewającym zbędną ekstrawagancją. Czego jednak nie robić, by luksusowego wnętrza nie zatopić w kiczowatym, ponurym czy smutnym? Po pierwsze, unikajmy używania zbyt dużej ilości czerni w bardzo małych pomieszczeniach, także tych z niskimi sufitami. Tutaj możemy sobie pozwolić jedynie na subtelne dodatki, które dodają charakteru. Czerń nie sprawdza się również w okolicach okien, ponieważ ten obszar pozostaje cały czas zacieniony i właściwie przywołuje obrazy ciemnych, ponurych wnętrz. Połączmy ten kolor z kolorem kontrastowym, ale kierując się zasadą, że im ciemniejsza paleta, tym jaśniejsza, wybieramy inne kolory. Pamiętaj też o oświetleniu. Podkreśla indywidualność, zmiękczając wnętrza zdominowane przez czarne ściany czy meble, nie przyćmiewając jednocześnie ich luksusu. Nie bójmy się kolorów, które towarzyszą nam na co dzień w wielu sytuacjach. Równie dobrze sprawdza się w aranżacji wnętrz, czyniąc nasz dom naprawdę wyjątkowym, pięknym i harmonijnym, o ile otaczają go piękne światła, wyważony układ dodatków oraz wysokiej jakości materiały do wykonania mebli, podłóg i dekoracji.

Mogą Ci się także spodobać: