Altana jako miejsce spotkań rodzinnych

Altana

Mieszkając w domu jesteśmy niezależni. Nie mamy najbliższych sąsiadów, nie musimy walczyć noc w noc o miejsce parkingowe, nie musimy uciekać z miasta na weekend. Mamy swoje schronienie, nasz dom, naszą działkę, naszą wolność. Możemy usiąść w ogrodzie i poczuć jak słońce pieści naszą skórę, wiatr szeleści liśćmi, śpiew ptaków i pomocną ciszę. Mamy czas dla siebie, dla rodziny i możemy odpocząć.

Zalety altany ogrodowej

Jeśli nie mamy tarasu, ale ogród, możemy rozważyć zbudowanie w nim altanki ogrodowej. Znam ludzi, którzy mimo posiadania tarasu zbudują sobie altanę ogrodową i spędzą w niej wartościowy czas. Trochę daleko od domu, w środku lasu, spokojne miejsce. Chroni przed słońcem, deszczem i wiatrem. Goszcząc gości w środku mamy pewność, że z byle powodu nie przyjdą do salonu, nie musimy go sprzątać po każdej sesji i możemy spokojnie spędzić czas. Tak, altana w ogrodzie ma też swoje wady. Będziemy musieli przenieść do niego potrawy, które przygotowujemy w domu. To samo dotyczy naczyń, sztućców i napojów. Możemy jednak nieco ułatwić Ci życie. W altanie lub w jej pobliżu zbuduj małą kuchnię polową/ogrodową, aby ugotować wszystko bezpośrednio w ogrodzie bez uciekania do domu. Nie tracimy czasu, naczynia i sztućce są pod ręką, a mały zlewozmywak z bieżącą wodą pozwala na szybkie pozbycie się naczyń. Dodatkowy zestaw naczyń do sesji w ogrodzie nie będzie kosztować dużo. Podłączenie do sieci wodociągowej, nawet latem, nie stanowi problemu i jest wygodne. Pracujemy w ogrodzie, mamy ochotę na kawę, wyciągamy czajnik, gotujemy wodę, zalewamy kawę i już. Nie musimy biec do domu, niechlujna żona właśnie sprzątała, żadnych mokrych ściereczek na głowie, żadnego straconego czasu. Usiedliśmy w altanie i cieszyliśmy się dobrą kawą i krótką przerwą.

Czy trudno jest zrobić altanę?

Każdy może zbudować altanę ogrodową. To nie jest zbyt trudne zadanie. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni swoich umiejętności, możemy powierzyć budowę specjalistom, którzy mogą dostarczyć nam gotową altanę lub zbudować ją tak, jak sobie tego życzymy. Jedynymi ograniczeniami są nasza wyobraźnia i portfele. Altany ogrodowe mogą mieć kwadratowe, prostokątne lub ośmiokątne podstawy. Ściany mogą być pełne, wydrążone lub w ogóle nie mieć ścian. Altanka ogrodowa może służyć latem jako miejsce odpoczynku, a zimą jako schowek na kosiarki, taczki i meble ogrodowe. Deszcz, śnieg i wiatr nie zrobią mu krzywdy, jeśli owiniemy go folią stretch.

Altana a prawo

Konsekwencje prawne oraz procedury legalizacyjne niezapowiedzianej budowy określa art. Art. 49b Prawa budowlanego. Aby legitymizować samowolę budowlaną, należy przestrzegać przepisów planowania i zagospodarowania przestrzennego bez naruszania jakichkolwiek przepisów, w tym przepisów techniczno-budowlanych. Inwestorzy będą zobowiązani do złożenia w terminie 30 dni dokumentów wymaganych do zgłoszenia, o którym mowa w Urzędzie Nadzoru Budowlanego: art. 30 sekund. 2 ustawy Prawo budowlane, oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością pod budowę oraz (w razie potrzeby) związane z nią szkice lub rysunki; Plan zagospodarowania działki lub terenu; Dyrektora gminy, burmistrza lub przewodniczącego miasta w sprawie budowy zgodnie z art. miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego aktu prawnego, aw przypadku braku obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego, decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

 

Mogą Ci się także spodobać: