Drewno w domu, które odmienia wnętrze

drewno w domu

Czuje się ciepło i komfortowo. Przyjazny, pozwalający na komunikację z naturą. Rysunki różnych kolorów, pierścieni i wzorów. Drewno we wnętrzach jest prawie tak stare, jak ogólnie cywilizacja. Dlaczego? Ponieważ jest zawsze pod ręką, łatwo dostępna i ma wiele zalet, których nie sposób nie docenić. Jest piękna, gdy jest świeża, ale jest też piękna, gdy jest stara. Kiedy zmienia kolor, upływ czasu pozostawia na nim różne ślady.

Ponadczasowe drewno

Drewno jest zarówno materiałem wykończeniowym, jak i materiałem wykończeniowym. Mamy więc drewniane podłogi, drewniane ściany, drewniane meble i ogromny wybór drewnianych dekoracji. We wszystkich formach dekoracji występuje w prawie wszystkich stylach aranżacji wnętrz. Na przykład gatunek balsy pojawia się we wnętrzach skandynawskich. Postarzane drewno jest idealnym tłem dla stylu vintage, a ciężkie drewniane meble kształtują styl angielski. Paradoksalnie różne imitacje drewna czy kompozytów, forniry i cienkie panele świadczą o wytrzymałości tego materiału. Dzięki obecności drewna są bardziej odporne na upływ czasu, nie zmieniając swoich parametrów czy kształtu, co jest szczególnie cenne w przypadku mebli. Ponadczasowa esencja drewna to jego naturalny urok. Właściwie kojarzy nam się z lasami, wolnością, świeżym powietrzem. Drewno we wnętrzu zawsze dodaje ciepła i przytulności.

Drewniane konstrukcje a także i wykończenia

Oprócz drewnianych mebli najpopularniejszą firmą wykorzystującą drewno są podłogi. Nikt inny nie chodzi boso z taką przyjemnością. Podłogi drewniane określane są stopniem twardości danego gatunku jako II – IV. Drugi to sosna lub klon, które są bardzo popularne ze względu na ich walory kolorystyczne i kolorowe wzory słojów. Trzecia obejmuje to, co uważane jest za jeden z szlachetniejszych gatunków – dąb obok buka i jesionu. Do czwartej grupy, charakteryzującej się największą twardością, należą – z gatunku znanego z Polski – orzechy włoskie. Wybierając drewno na podłogę, ważne jest, aby materiał był odpowiednio wysezonowany, a podłoże dobrze przygotowane. Powszechnym wyborem są deski drewniane, ale coraz większą popularnością cieszą się również deski i podłogi winylowe. Ich estetyka przypomina estetykę zaczerpniętą z natury, a jednocześnie trudno nie zgodzić się z faktem, że utrzymanie takich podłóg w czystości jest łatwiejsze. Nie wymaga również specjalnej konserwacji. Z kolei drewno na ścianach może doskonale uzupełniać różne style. Na przykład styl skandynawski preferuje jasne lub bielone. Retro – drewno na ścianie jest ciemniejsze, drewno postarzane, klasyczne – gładkie i eleganckie. Drewno na ścianach można układać z desek, boazerii, sklejki lub forniru. Schody często wykonuje się również z drewna, zwykle z gatunku twardszego, bardziej odpornego na uszkodzenia i plamy.

Gatunki i kolory drewna

Nie warto wprowadzać do wnętrza salonu czy kuchni więcej niż 2-3 laski i kolory drewna. Niektóre odcienie lepiej ze sobą współgrają, inne kontrastują. Najmniej pochlebne jest zestawienie odcieni zieleni z czerwienią lub szarości z wybielaczem. Jasne podłogi można oczywiście kontrastować z ciemnymi meblami z naturalnego drewna. Wszystkie bladożółte odcienie dobrze komponują się z czerwienią i brązem. Istotne było również zachowanie harmonii pomiędzy efektami wizualnymi tego naturalnego materiału. Drewniane podłogi o miękkich, delikatnych wzorach pozwalają zestawić je z bardziej wyrazistymi usłojeniami na meblach lub innymi wykończeniami drewna i odwrotnie. Kolor drewna we wnętrzu – o którym warto pamiętać – pozwala nam oddać styl, w jakim urządzamy nasz dom czy mieszkanie.

 

Mogą Ci się także spodobać: