Fontanna ogrodowa – jak wnieść efekt wow do ogrodu

Fontanna ogrodowa

Fontanna ogrodowa to niezbędny element wyposażenia ogrodu – ten mały gadżet ma tak wiele do zaoferowania, że ??jego obecność z pewnością odczuje każdy użytkownik ogrodu. Fontanny ogrodowe będą naszym ulubionym i niezwykle dekoracyjnym elementem wyposażenia ogrodu. Odgłos pluskającej wody i delikatnego spływania po ozdobnych elementach fontanny pomoże nam się zrelaksować. Dodatkowo woda przyciąga do naszych ogrodów ptaki, płazy i owady. Pamiętajcie, woda nie jest chlorowana, więc nie zaszkodzi naszym maluchom. W każdy upalny, słoneczny dzień bliskość fontanny będzie nieoceniona.

Budowa fontanny

Fontanna ogrodowa jest oddzielnym obiegiem wodnym, który musi być zamknięty. Składa się ze zbiorników, pomp i fontanny. Pozostałe elementy wyposażenia fontanny zależą już tylko od naszych preferencji – kamienie, które uzupełniają fontannę, elementy dekoracyjne, rośliny to wszystko nasze preferencje. Woda w fontannie krąży w obiegu zamkniętym, to znaczy jest wpychana do fontanny przez zbiornik wody ze zbiornika wody, następnie spływa po ozdobnej czaszy fontanny, opada z powrotem do zbiornika wody i jest wypychana w górę przy pompie wodnej. Pompa może być elektryczna, ale obecnie dostępne są pompy solarne. Było to duże udogodnienie, ponieważ nie musieliśmy już planować instalacji elektrycznych, co sprawiło, że budowa fontanny była prostsza i mniej kosztowna. Solarne pompy wodne działają nawet w pochmurne dni, ponieważ zużywają bardzo mało energii. Urządzenia te działają podobnie do lamp solarnych – wystarczy umieścić w ogrodzie panel słoneczny (jest to mini panel, kilkucentymetrowy jak lampa), który wychwytuje promienie słoneczne i zamienia je w energię do zasilania Pompa . Szukając odpowiedniej pompy do fontanny musimy wiedzieć jak dużą fontannę planujemy, ponieważ wydajność pompy zależy od ilości przepompowanej wody.

Jak wybrać fontannę ogrodową?

Decydując się na zainstalowanie fontanny w ogrodzie, należy wziąć pod uwagę wielkość i rozplanowanie posesji. Duży, wolnostojący model fontanny może przytłaczać mały ogród i ograniczać jego użyteczność. Również fontanny na wysokich cokołach mogą rzucać duże cienie, co może być problematyczne, jeśli fontanna znajduje się w pobliżu radosnego klombu. Warto również pamiętać, aby styl fontanny był spójny z aranżacją hotelu – fontanna w stylu klasycznej rzeźby pięknie prezentuje się w pobliżu eleganckiej willi z przestronnym ogrodem, natomiast w romantycznym ogrodzie pełnym roślin fontanna z wodospadem imituje naturalne materiały, takie jak kamień.

Jakie błędy można popełnić podczas montażu fontanny ogrodowej?

Jednym z najczęstszych błędów podczas montażu fontanny ogrodowej jest niewłaściwy dobór pompy i dysz potrzebnych do prawidłowego działania fontanny. Kształt dyszy oraz moc pompy decydują o swobodnym przepływie, ciśnieniu i szerokości strumienia wody. Przy zakupie poszczególnych elementów niezbędnych do montażu fontanny warto zasięgnąć porady fachowców. Nie można również pominąć przygotowania posadzki fontanny, nie tylko usunięcia kamieni i roślinności, ale również jej wyrównania. Betonowe fontanny ogrodowe to trwałe i efektowne elementy dekoracyjne na każdej posesji, niezależnie od wielkości czy charakteru. Wybór odpowiedniej lokalizacji, modelu fontanny oraz fachowy montaż to klucz do satysfakcjonującego efektu końcowego.

 

Mogą Ci się także spodobać: