Miejsce do grillowania – Jak je urządzić?

Miejsce do grillowania

Osoby lubiące uroki natury latem z pewnością docenią obecność w ogrodzie kącika grillowego. Jednak, aby takie miejsce było zarówno funkcjonalne, jak i wygodne, należy wziąć pod uwagę wiele aspektów, w tym: Odpowiednie stanowiska pracy i wyposażenie. W tym artykule podpowiemy, jak zaprojektować kącik grillowy, który spełni Twoje potrzeby.

Aranżacja kącika grillowego

Urządzając ogród często myślimy o zacisznym zakątku, w którym będziemy mogli odpocząć. Jest to teren rekreacyjny, osłonięty przed wzrokiem osób trzecich, pyłem nanoszonym przez wiatr czy hałasem ulicznym. Często takie miejsce aranżujemy na tarasie, co umożliwia nam szybki i łatwy dostęp do niego. To, co również bierzemy pod uwagę przy projektowaniu kącika relaksu, to często grill. Jego obecność zamienia cichy zakątek podczas bankietów i posiłków w tętniące życiem centrum ogrodu. Dziś grill jest niemal nieodłącznym elementem wyposażenia ogrodu – zwykle stawiamy go blisko mebli wypoczynkowych i stołów, aby mieć do niego szybki i łatwy dostęp bez utraty kontaktu z naszymi gośćmi. Przed ostateczną aranżacją ogrodu ustalmy, jak ma wyglądać nasz kącik grillowy. Będziemy mogli zaprojektować strefę bezpieczną, funkcjonalną i całkowicie prywatną.

Wybór odpowiedniego miejsca

Wybór najodpowiedniejszego miejsca na kącik grillowy powinien zależeć od kilku czynników. Najpierw zastanówmy się, czy kącik grillowy powinien znajdować się jak najbliżej domu, czy może dalej w ogrodzie. Oba rozwiązania mają wady i zalety, które warto wcześniej przeanalizować. Grill na tarasie lub w innym miejscu obok domu sprawi, że wszystkie najważniejsze naczynia będziemy mieć pod ręką, a posiłki staną się mniej kłopotliwe. Grill z dala od budynku oznaczał, że musieliśmy zabrać tam wszystkie nasze składniki, a także nasze talerze i sztućce. Jednak zakątki znajdujące się pomiędzy zielenią ogrodową będą bardziej klimatyczne i zapewnią wyjątkową oprawę dla sesji grillowych. Kolejną kwestią jest przygotowanie powierzchni grilla. Jeśli mamy taras, mamy już przytulną przestrzeń. Jeśli jednak zdecydujemy się na budowę narożnika w innym miejscu, pomyślmy o wzmocnieniu terenu np. kostką brukową lub płytami betonowymi – będzie to konieczne, gdy będziemy chcieli postawić murowanego grilla w ogrodzie, przyda się też aby trawnik nie został zdeptany przez tak wielu gości. Ustawmy grilla w takim miejscu, aby jego dym nie przeszkadzał sąsiadom ani nam samym. Jeśli umieścimy urządzenie blisko domu, zadbajmy o to, aby dym nie przedostał się do naszego mieszkania. Należy również unikać umieszczania grilla przy ścianie, ponieważ rozpryskujący się tłuszcz lub dym mogą bardzo szybko zabrudzić grill. Grilla nie należy ustawiać w pobliżu roślin ogrodowych lub materiałów łatwopalnych. Jeśli umieścimy go w zacisznym miejscu, dobrze jest też unikać silnych wiatrów.

Wyposażenie miejsca do grillowania

Kiedy już zdecydowaliśmy, gdzie stworzymy kącik grillowy, czas go urządzić. Oprócz samego grilla powinniśmy wyposażyć go w meble i akcesoria, które sprawią, że grillowanie będzie wygodne, a jednocześnie umożliwi spożywanie posiłków i odpoczynek. Wybór mebli ogrodowych powinien uwzględniać nasze potrzeby oraz przewidywaną liczbę gości. Niezbędny jest tutaj duży stół ogrodowy do ustawienia naczyń, sztućców i napojów z grilla. Następnie zajmijmy się siedzeniami. Dobierzmy do stołu komplet krzeseł lub zastąpmy kilka z nich wygodnymi ławkami ogrodowymi. W nagłych przypadkach mamy również do dyspozycji domowe ławki ogrodowe, które dostawiamy do stołu w przypadku nagłego wzrostu liczby gości.

 

Mogą Ci się także spodobać: