Sauny ogrodowe to coraz bardziej popularny element małej architektury, umieszczany w ogrodach i na działkach. Zwykle przybierają formę kabin lub kadzi. Za pomocą pieca w środku utrzymana jest wysoka temperatura, co świetnie wpływa na kondycję i zdrowie. Od wieków korzystanie z sauny uważane jest za doskonały element poprawiający urodę i zdrowie. Sprawdź, jak korzystać z sauny zimą – to bardzo przyjemna i zdrowa aktywność!
Dlaczego warto zainwestować w saunę?
Sauna ogrodowa pozwala na kąpiel. Przy pomocy wysokiej wilgotności i ciepła ciało twardnieje. Gotowe sauny ogrodowe pozwalają stworzyć przestrzeń przyjazną saunie. Sauny to na ogół małe domki, ale zdarzają się też beczkowate. W przestrzeni ogrodowej są ciekawym i niepowtarzalnym elementem, który znacząco podkreśla piękno otoczenia. Sauny są wykorzystywane głównie do celów odnowy biologicznej. Krótkotrwałe narażenie na podwyższoną temperaturę i podwyższoną wilgotność powoduje hartowanie organizmu, poprawia odporność, wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia, korzystnie wpływa na kondycję skóry i ogólny stan zdrowia. Wystarczą dwie, trzy sauny tygodniowo, aby sauny plenerowe stały się popularne wśród użytkowników. Sauny ogrodowe cieszą się obecnie dużą popularnością ze względu na pozytywny wpływ na zdrowie, urodę i samopoczucie użytkowników sauny.
Rodzaje saun ogrodowych
Sauny ogrodowe mogą przybierać różne formy, dlatego wyróżniamy kilka typów saun. Największą popularnością cieszą się sauny ogrodowe budowane na kształt domków. Zwykle jest wykonany ze świerku (szczególnie często używany jest mocny i wytrzymały świerk skandynawski). Sauny ogrodowe (zwłaszcza sauny fińskie) sprzedawane są również jako drewniane beczki. Taka sauna ogrodowa to idealne rozwiązanie dla Twojego domu i ogrodu. Wanna ogrodowa swoim wyglądem przypomina te oferowane w łaźniach rosyjskich – duże, niskie wiadro wypełnione zimną wodą, służące do hartowania ciała po gorącym seansie w saunie. W saunie najważniejszym elementem jest piec. Tradycyjna sauna fińska wykorzystuje piec opalany drewnem. Kamienie są podgrzewane w piecu i zalewane wodą – to właśnie ten zabieg nadaje saunie wysoką temperaturę i wilgotność. Alternatywą dla tradycyjnych pieców są piece do sauny zasilane elektrycznie. Temperaturę uzyskuje się za pomocą energii elektrycznej. Kuchenki elektryczne wymagają stałej mocy, ale można nimi sterować zdalnie. Jeśli więc siedzisz w domu i chcesz mieć gotową saunę na określoną godzinę, jest to idealne rozwiązanie. W naszej ofercie możesz również kupić płyty elektryczne – zapoznaj się z naszymi rekomendacjami i zdecyduj, który model jest dla Ciebie odpowiedni.
Zasady prawidłowego korzystania z sauny ogrodowej
Sauna ogrodowa oferuje najwyższy poziom relaksu. Jednak, aby docenić saunę ogrodową, trzeba nauczyć się prawidłowo z niej korzystać. Chętnie odpowiemy na pytania, jak korzystać z sauny zimą – przeczytaj nasz poradnik i przekonaj się, jakie to przyjemne i łatwe. Jak każda czynność, sauna musi się od czegoś zacząć. Jeśli interesuje Cię domowe spa w ogrodzie, koniecznie zajrzyj do sauny. Pamiętaj, aby nie przejadać się i nie pić alkoholu przed pójściem do sauny. Zbyt dużo jedzenia dodatkowo obciąża organizm, który podczas sesji zostanie mocno wystawiony na próbę. Picie alkoholu z kolei zaburza percepcję, aw tym przypadku sauny mogą nawet doprowadzić do oparzeń i wypadków! Prysznic przed wejściem do sauny. Wchodząc do sauny, skóra musi być czysta, szczególnie z nadmiaru makijażu, w przeciwnym razie może dojść do podrażnień i poparzeń. Z sauny można również korzystać nago lub przykryć się ręcznikiem. Kobiety mogą nosić specjalną bawełnianą odzież, ale najlepszy efekt sauny jest wtedy, gdy jesteś naga. Pamiętaj też o zdjęciu całej biżuterii – pozostawienie jej na skórze grozi poważnymi oparzeniami.