Przyroda przyciąga: swoimi zapachami, pejzażami, harmonią i urokami człowiek nie może, mimo szczerych chęci, tak wiernie naśladować samej natury. Jego urok i magiczna moc są poza zasięgiem produktów stworzonych przez człowieka.
Dziki ogród, czyli ogród naturalistyczny
Ta niezrównana elegancja od wieków jest przedmiotem podziwu i sztuki. Tworzony styl ogrodniczy powinien uwzględniać istotę naturalnej równowagi ekosystemu. Dziś, w dobie betonowej dżungli, ludzie ponownie poszukują prostoty i wrażliwości, którą kształtuje sama natura. Tak wygląda ogród naturalistyczny – zaprojektowany w zgodzie z otaczającą naturą. Tworzone na terenach wiejskich domy jednorodzinne blisko obrzeży miasta lub duże działki ogrodowe, w pobliżu lasów, jezior i łąk są inspiracją do kontynuacji tego malowniczego krajobrazu. Nie ma wyraźnych granic ani ogrodzeń, które mogłyby oddzielić go od otaczającej go dzikiej przyrody. Wielką zaletą tego typu ogrodów są bujne lasy, które są idealnym środowiskiem dla małych zwierząt, takich jak jeże, wiewiórki, a czasami jaszczurki i żaby. To także miejsce, gdzie ptaki budują gniazda, a motyle swobodnie wędrują.
Projektowanie ogrodu dzikiego?
Architektura krajobrazu często polega na planowaniu w najdrobniejszych szczegółach oraz znajomości rodzajów i odmian roślin, które można sadzić w pobliżu. To także czas, kiedy czasami kwitną, aby nie było łóżek, które będą kwitnąć i były kolorowe, podczas gdy inne będą nadal smutnymi wspomnieniami minionych zim. Nie musisz się martwić o te rzeczy, układając swój układ w naturalistycznym ogrodzie. Jeszcze bardziej niepokojące jest ich naturalne rozmieszczenie, tak że drzewa, krzewy i byliny wydają się rosnąć same tam, gdzie zostały posadzone. To najtrudniejszy etap, czasem trwający latami – nie ma konkretnych wytycznych, gdzie sadzić każdą odmianę. Możesz eksperymentować, obserwując prymitywne zachowanie w przyrodzie. Doceń, jak się rozprzestrzenia, rozprzestrzenia w przestrzeni i ostatecznie tworzy własne dzieło.
Zupełnie inny o każdej porze roku
Ogród naturalistyczny niezależnie od pory roku zachwyca pięknem i harmonią. Wiosną i latem miejsce to tętni życiem, śpiewają ptaki, pachną kwiaty, ćwierkają świerszcze, a wietrzyk szeleści liśćmi. W październiku i listopadzie, kiedy liście opadają, a większość ekosystemów przygotowuje się do zimy, możemy cieszyć się urokiem złotej polskiej jesieni. Zimą na rozległym obszarze bieli żyją zwierzęta szukające pożywienia i kilka roślin, które nie boją się mrozu i śniegu. Aby stworzyć warunki jak najbardziej zbliżone do natury, należy również pamiętać, że przyroda daje swoim mieszkańcom szansę na schronienie, budując bezpieczne miejsce, w którym zwierzęta mogą budować gniazda i wychowywać młode. Jest to szczególnie ważne dla ptaków, które potrzebują gęstych krzewów i roślin o jadalnych owocach. W zamian doskonale zabezpieczą ogród przed szkodnikami. Motyle też chętnie wlecą do ogrodu, jeśli znajdzie się dla nich wystarczająco dużo miejsca, by zapełnić je słońcem i ukochanymi roślinami: fasolą, patagońską werbeną, bugenwillą, tymiankiem, goździkami, lawendą.