Ogrody w stylu pałacowym – czy możemy wyróżnić tę cechę ogrodów? Oczywiście każdy z nas ma swoje podobne wyobrażenia o ogrodach pałacowych. Miejsce towarzyszące pałacowi, rezydencji lub eleganckiemu domowi. Ogród pałacowy to ogród w stylu francuskim. Czym charakteryzuje się taki ogród? Jak urządzić pałacowy ogród? Na te i wiele innych pytań postaram się odpowiedzieć w tym artykule.
Czym powinien błyszczeć elegancki ogród w stylu pałacowym?
Pałacowe ogrody towarzyszą pięknym budynkom – więc nie może im ustąpić, musi być równie przyjemne i dobrze zorganizowane. Elegancja spotyka się z luksusem. Pałacowe ogrody są doskonale zaplanowane, nie pozostawiając nic przypadkowi. Ma charakter formalny. W przeważającej części kształty geometryczne są tworzone przez ludzi. Symetria, proste kształty, gładkie i proste linie – te elementy wprowadzają do ogrodu porządek, który jest tutaj bardzo mile widziany. Ogrody pałacowe często zajmują ogromne przestrzenie – hektary ziemi i obejmują takie miejsca jak parki i aleje, strefy refleksji, miejsca spotkań towarzyskich czy przyjemne miejsca reprezentacyjne. Często jest to ogródek warzywny zaaranżowany w bardzo atrakcyjnej formie – jako dodatkowy element dekoracyjny. W pałacowych ogrodach nie brakuje elementów wodnych – oczek wodnych, basenów czy fontann. Powiększają ogród i stanowią ciekawy element dekoracyjny.
Roślinność w ogrodzie eleganckim
Rośliny ogrodów pałacowych to głównie rośliny zimozielone. Główny szkielet parku pozostaje niezmieniony przez cały rok. Reprezentatywny obszar symetrii i geometrii znajduje się najbliżej pałacu lub rezydencji. Drzewa łatwe do przycinania, takie jak bukszpan czy cis, będą tu idealnie pasować. Swobodnie formujące, mogą przybierać egzotyczne kształty. W połączeniu ze szlachetnymi odmianami róż ciemnozielone liście stanowią idealne tło i świetnie wyglądają. Oprócz tych roślin może tu występować lawenda lub trawy ozdobne. Po drugiej stronie ogrodu zwykle znajduje się park – w którym często spotykamy starodrzewia – lipy, kasztanowce, aleje grabowych żywopłotów – to tylko niektóre z najbardziej charakterystycznych elementów. Bardzo charakterystycznym elementem jest żywopłot topiary z grabu lub świerka.
Meble w ogrodzie eleganckim
Meble ogrodowe w przypałacowym ogrodzie muszą wyglądać elegancko – doskonale sprawdzą się tu meble żeliwne, ale polecamy też nieco bardziej nowoczesne, wyraziste meble ze stali lub tworzywa sztucznego. Stylowe drewniane meble również będą idealnie komponować się. Piękne, dopracowane kształty, kolory komponujące się z otoczeniem – naturalny kolor drewna lub biel. Obecnie atrakcyjną propozycją są meble łączone z betonem lub kamieniem. W zależności od tego, gdzie chcemy się rozwijać, możemy szukać mebli o zupełnie innych funkcjach. Jeśli chcemy urządzić jadalnię na świeżym powietrzu, szukamy przestronnych, trwałych mebli.