Ogród to zielony zakątek, w którym można odpocząć, uprawiać sport, bawić się z dziećmi, uprawiać owoce, warzywa i kwiaty. Jeśli jest pokryty kobiercem z zielonej trawy, gdy umieszczone są w nim ciekawe elementy architektury ogrodowej, a rośliny są zadbane, nie trzeba wiele, aby nadać mu ciekawy wystrój. Rzeźba ogrodowa to niedroga i oryginalna ozdoba ogrodu, która określa charakter właściciela, dodaje uroku zieleni i poprawia nastrój.
Rzeźby ogrodowe – ich różnorodność
Figury ogrodowe stojące wśród zieleni lub przed domem dodają posesji szczególnego wyrazu. Mogą to być posągi greckich bogów, zwierząt domowych i egzotycznych lub od dawna popularnych krasnoludów lub innych stworzeń. Niektóre są dostępne przez cały rok, inne są związane z określonymi porami roku lub świętami, bo nie brakuje Świętego Mikołaja i Zajączka Wielkanocnego. Jednak sama rzeźba ogrodowa, nawet najciekawiej wykonana, największa i najbardziej kolorowa, nie wygląda dobrze, gdy jest połamana, połamana i brudna. Ponieważ rzeźby ogrodowe wykonywane są z różnych materiałów, warto zastanowić się, który materiał najlepiej sprawdzi się w ogrodzie. Kamienne rzeźby ogrodowe są najbardziej podobne do tych tradycyjnych posągów odwiedzających, które od tysięcy lat zdobiły słynne zabytki architektury i stały w ogrodach i parkach. Jednak na kamienie mają wpływ zmiany wiatru, intensywność opadów i temperatura. Z biegiem czasu staje się poplamiona, zarośnięta, zniszczona przez grzyby i glony. Na szczęście wiele współczesnych wyrobów kamieniarskich jest impregnowanych, aby zachować je w czystości przez lata. Jeśli jednak znajdziesz je zaatakowane, umyj je ciepłą wodą i roztworem czyszczącym i namocz. Kamień wytrzyma nawet usuwanie zabrudzeń szczotką drucianą, jeśli zrobimy to delikatnie. Kamienne rzeźby ogrodowe można również czyścić myjką ciśnieniową lub parową. Kamienne rzeźby świetnie prezentują się w rustykalnych, zabytkowych ogrodach, nawiązują do tradycyjnych ogrodów rozrywkowych i są bardzo dekoracyjne.
Najpopularniejsze rzeźby do ogrodu
Bardzo ciekawą alternatywą dla rzeźby w kamieniu, betonie czy żywicy jest metoda żywiczna, czyli z Grupy Alabaster Ceramiczny. Jest to niedroga mieszanka żywicy, ceramiki i proszku alabastrowego, którą można formować w różne kształty, a ponieważ jest niezwykle plastyczna, akceptuje różne rodzaje farb. Z żywicy wykonuje się drobne figurki ozdobne oraz większe rzeźby ogrodowe, które stoją wokół oczek wodnych. Rzeźby można łatwo przenosić, zmieniać ich lokalizację i chować na zimę. Takie dekoracje są odporne na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne, są lekkie i świetnie wyglądają przez długi czas. Kolejnym materiałem jest metal. Może to być naturalny odcień odpowiedni dla swojej metalicznej grupy i jest dostępny w kolorze. Błyszcząca z daleka metalowa rzeźba jest lekka i niewrażliwa na warunki atmosferyczne. Od czasu do czasu przecierać miękką ściereczką zwilżoną odpowiednim detergentem. Wiele metalowych rzeźb jest wykonywanych ręcznie, co czyni je oryginalnym i niepowtarzalnym elementem dekoracyjnym, który można nazwać sztuką nieustraszoną.
Gdzie ustawić rzeźby ogodowe?
Ponieważ każdy dba i projektuje swój własny ogród, nikt nie może dyktować, gdzie mają stanąć jego ukochane rzeźby ogrodowe. Jeśli jednak zdecydujemy się na dużą betonową rzeźbę, możemy ją postawić na środku ogrodu. Wtedy będzie główną ozdobą, która wyznaczy miejsce relaksu, odpoczynku i korzystania z artystycznych alternatyw. Jeśli jednak wolisz kolorowe figurki, możesz ustawić je w całym ogrodzie: na trawie, przy ścieżce, obok stawu czy fontanny. W rzeczywistości rzeźba ogrodowa może dać ci swobodę projektowania własnej zielonej przestrzeni. Te lekkie i kompaktowe rośliny można za każdym razem umieścić w innym miejscu, aby nadać ogrodowi nowy wygląd.