Styl hiszpański – co go charakteryzuje?

styl hiszpański

W mieszkaniach w stylu hiszpańskim chodzi o eksponowanie przestrzeni, aby odzwierciedlać komfort i wygodę. Kolory zrodzone z zachodu słońca, rzemieślnicze meble z ciemnego drewna, akcesoria z kutego żelaza i ceramiki – to tylko niektóre z sekretów hiszpańskiego stylu!

Cechy stylu hiszpańskiego

Hiszpański wystrój wnętrz ma wiele wspólnego ze stylem śródziemnomorskich sąsiadów. Projektanci i architekci wzajemnie się inspirują, dlatego architektoniczne paralele możemy dostrzec w wystroju mieszkań we Francji, Toskanii czy Maroku. Warto znać hiszpański styl – jego charakterystyczne cechy mogą sprawić, że zechcesz zaakcentować swój dom hiszpańską brawurą! Hiszpański styl daje dużą swobodę w dopracowywaniu poszczególnych elementów. Współczesny styl hiszpański to fuzja różnych typów, z wieloma modernistycznymi rozwiązaniami, ale mimo to warto poznać hiszpański styl kolonialny, co dla Hiszpanów jest bardzo ważne.

Kolory stylu hiszpańskiego

Ten wystrój wnętrz charakteryzuje się paletą barw inspirowaną wpływami z regionu śródziemnomorskiego – głębokimi błękitami, zieleniami, bielami i brązami. Szarość, beż, brąz, drewno to kolory, które można znaleźć w ziemi i naturalnym kamieniu. Żółcienie, ochry, ciepłe brązy i zielenie to bogate kolory. Chłodne odcienie — niebieski, zielony — przywodzą na myśl wybrzeże. Typowe hiszpańskie akcenty to nasycone barwy, takie jak ciepła czerwień czy pomarańcz – idzie to w parze z kolorami terakoty, często używanymi w przestrzeniach lokalnych mieszkań. Płytki z terakoty występują w różnych odcieniach. Ściany w hiszpańskim wystroju wnętrz mają ciężką fakturę, która nadaje im wizualną głębię. W tym celu stosuje się na przykład stiuk. Kolory, które często możemy spotkać na ścianach to: biel, morela, złoto, ciepły brąz. Warto zastosować kontrastujące ze ścianami wykończenie z ciemnego drewna – to sprawi, że przestrzeń będzie bardziej wyrazista.

Meble stylu hiszpańskiego

Wiele domów w stylu hiszpańskim opiera się na drewnianych belkach stropowych. Występują w różnych formach i konfiguracjach – od pojedynczych belek po złożone projekty składające się z wielu warstw i rodzajów drewna. Drewno można zobaczyć w różnych elementach wystroju. Częstym rozwiązaniem są wzory powierzchniowe na panelach drewnianych. Drewniane ozdoby można spotkać również w obrazach czy lustrach – drewno użyte do ich wykonania ma często ciemniejszy odcień, co daje naturalny efekt. Inne sposoby wykorzystania tego materiału to zagłówek sypialni. Apartamenty w stylu hiszpańskim kochają ceramikę. Służy do wazonów, narzędzi kuchennych lub rekwizytów łazienkowych. Inspirowane stylem hiszpańskim dekoracje ścienne obejmują ozdobne tkane gobeliny oraz kute i żelazne kraty, które nadają wnętrzu rustykalny charakter. Są też wazony i doniczki z dodatkami, które możemy spotkać w mieszkaniach w stylu hiszpańskim.

Mogą Ci się także spodobać: