Technorattan – dlaczego idealnie nadaje się do ogrodu?

Technorattan

Naturalny rattan znany jest od wieków. Wykonany z rattanowych palm jest bardzo elastyczny i potrzebuje wsparcia w otoczeniu. Palmy, a dokładniej winorośle z rodziny palmowatych, szybko rosną i mogą wspinać się na wysokość do 240 metrów w młodym wieku. W Azji, Afryce czy Australii, gdzie rosną, nie mają wymagań glebowych, a po kilku dniach, po ścięciu, można je zutylizować. Z tego powodu rattan jest materiałem łatwym w zakupie i użytkowaniu, który nie powoduje zbyt dużej ingerencji człowieka w środowisko, zmniejszając w ten sposób koszty finansowe i robociznę. Rattan to materiał ekologiczny, który w przyrodzie szybko się regeneruje.

Skąd się wziął ten typ materiału?

Tak więc, wraz z rozwojem technologii, stawia się na technorattan inspirowany naturalnym rattanem, ale bez jego wad. Wykonany jest z wysokiej jakości polietylenu, ekologicznego materiału, który można ponownie wykorzystać lub poddać recyklingowi. Podczas produkcji nie stwierdzono znaczących szkód dla środowiska, a żywotność produktu końcowego pozwala ograniczyć konieczność wyrzucania mniej trwałych produktów, takich jak plastikowe meble ogrodowe. Ponadto rattan syntetyczny jest tak samo lekki, piękny i łatwy w czyszczeniu jak rattan naturalny. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością, odpornością na wilgoć, promieniowanie UV, a nawet najbardziej ekstremalne temperatury. Zachowuje swoją wysoką jakość np. pod wpływem warunków atmosferycznych, dzięki czemu poza sezonem może być nawet przechowywany na zewnątrz niezabezpieczony. Pozwala to zaoszczędzić cenne miejsce w garażu, szopie lub innym miejscu, aby zabezpieczyć sprzęt ogrodniczy na zimę. Elastyczność włókien czyni je bardziej odpornymi na uszkodzenia mechaniczne, praktycznie redukując je do minimum podczas typowego użytkowania produktu. Producent tego syntetycznego materiału szacuje jego trwałość na co najmniej 10-15 lat. Dlatego nadaje się do wielu aranżacji. Użyj go do tkania siedzisk, zestawów mebli lub donic. Jeśli jest barwiony metodą jakościową, prawie nie wyblaknie na słońcu i nie pęknie.

Zastosowanie technorattanu

Technorattan to świetny materiał nie tylko do stosowania samodzielnie, ale także w połączeniu z różnymi materiałami, takimi jak skóra, tkanina, drewno czy stal czy aluminium, w przypadku stelaża stalowego. Połączenie materiału z syntetycznym rattanem nadaje im szyku, funkcjonalności i elegancji, co jest szczególnie popularne w meblach ogrodowych.

Dlaczego ten materiał nie jest popularny?

Oczywiście powodem jest wysoka cena. Wiele osób nie chce tyle płacić za zwykły plastik. Technorattan nie jest jednak tworzywem sztucznym, jak widać powyżej. Po odpowiedniej analizie żywotności materiału cena nie wydaje się już tak wysoka. Biorąc pod uwagę fakt, że zwykłe meble ogrodowe z tworzywa sztucznego zazwyczaj wymagają wymiany po sezonie użytkowania, podczas gdy meble rattanowe mogą wymagać wymiany po kilku latach, cena zakupu taniego plastikowego siedziska w ciągu najbliższych kilku lat może być bardzo wysoka w porównaniu do droższy, ale niezwykle wytrzymały materiał technorattan w porównaniu do wielkości zakupu. Jeśli chcemy cieszyć się ogrodem pełnym komfortu, warto również zadbać o odpowiedni sprzęt ogrodniczy, tak jak solidne i funkcjonalne kosiarki automatyczne. Mogą one pomóc utrzymać trawnik w doskonałej kondycji i stworzyć spójny wygląd przestrzeni.

Mogą Ci się także spodobać: