Biuro w domu – Jakie kolory dobrać?

Biuro w domu

Urządzając domowe biuro, warto zastanowić się nad doborem odpowiedniej kolorystyki do przestrzeni. Liczne badania potwierdziły wpływ koloru na psychikę i samopoczucie człowieka, dlatego kolor jest ważnym aspektem naszych przestrzeni. Każdy kolor ma inne właściwości, dlatego warto wiedzieć, jak najlepiej je wykorzystać w poszczególnych aranżacjach pomieszczeń. Podpowiadamy, jaki kolor wybrać do kącika do pracy w biurze lub w domu.

Wybór koloru do biura nie jest bez znaczenia

Ciepłe, jasne kolory o niskim nasyceniu najlepiej sprawdzają się w zastosowaniach biurowych. Utrzymanie tego koloru we wnętrzu działa uspokajająco, ale jednocześnie energetyzująco. Dodatkowo sprawia, że ??wnętrze staje się bardziej komfortowe. Należy unikać mocno nasyconych kolorów, które rozpraszają uwagę. Delikatniejsze, stonowane lub złamane odcienie są zdecydowanie lepsze. Warto też mieszać kolory. Na dłuższą metę monochromatyczne pokoje są nudne i zmniejszają produktywność oraz poziom energii. Może nawet zwiększyć ryzyko wypalenia zawodowego.

Biel

Biel kojarzy się ze spokojem, delikatnością, czystością i wolnością. Odcień ten łagodzi nastrój i zmniejsza uczucie stresu. Optycznie powiększa przestrzeń, dlatego jest niezastąpiony w małych biurach. Stanowi doskonałą bazę pod inne kolory, znacząco wpływając na percepcję pozostałych kolorów: łagodzi nasycone tony i zmniejsza ich szorstkość. W biurze polecamy zestawić go z niebieskim lub zielonym – te świeże i naturalne zestawienia wprawią nas w dobry nastrój i ułatwią skupienie się na pracy. Biel doskonale sprawdza się we wnętrzach kreatywnych, ceniących sobie spokój, niezależność ruchu i samodzielność pracy.

Zieleń

Zielony zwiększa bezpieczeństwo i wewnętrzną równowagę. Są świetnym kolorem wnętrz dla osób cierpiących na nadpobudliwość, słabą pamięć i koncentrację. Zielona ściana pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i pewność siebie, a także pomaga odpocząć zmęczonym oczom podczas korzystania z ekranów. Zieleń w biurze warto łączyć z bielą, kremem, beżem i kością słoniową lub delikatnym żółtym. Będzie to idealne tło dla drewnianych mebli. Warto pomyśleć również o zieleni naturalnej w formie doniczkowej. Nie tylko dodaje estetyki i poprawia jakość powietrza, ale także poprawia jakość pracy. Według badań przeprowadzonych przez naukowców z uniwersytetów w Groningen, Queensland, Cardiff i Exeter, rośliny w miejscu pracy mogą zwiększyć produktywność nawet o 15%.

 

Mogą Ci się także spodobać: