Ogród w stylu angielskim

ogród w stylu angielskim

We wnętrzu dominuje popularny trend meblarski. Często zastanawiamy się, czy urządzić mieszkanie w stylu industrialnym, skandynawskim, czy postawić na trendy rustykalne lub orientalne? Jednak podobne pytania możemy sobie zadać również urządzając nasze ogrody. Także tutaj mamy do czynienia ze stylami i trendami, które pomagają urządzać tradycyjne lub całkowicie nowoczesne przestrzenie. Wśród zwolenników porządku klasycznego popularne są: ogrody angielskie. Wbrew pozorom taka organizacja ogrodu nie jest sztywna i nienaruszalna. Ogród angielski to dzika i romantyczna przestrzeń. Na co należy zwrócić uwagę podczas aranżacji?

Jak zaplanować ogród w stylu angielskim?

Pierwsze ogrody angielskie zaczęły pojawiać się na Wyspach Brytyjskich w XVIII wieku. Od początku ich głównym założeniem było naśladowanie natury i wykorzystanie stworzonych przez nią warunków. Tak więc ogrody angielskie w tamtych latach charakteryzowały się dużymi, naturalnymi przestrzeniami, obejmującymi np. brzegi jezior, rozległe łąki czy bagna oraz tereny zalesione. Ogród angielski w tym czasie charakteryzował się przestronnością. Dziś jednak ogród w tym stylu można urządzić nawet mając do dyspozycji niewielką działkę. Idealna jest przestrzeń z dużym drzewem. Warto zwrócić uwagę na połączenie z naturą, która znajduje się w pobliżu ogrodu. Jak to zrobić? Zamiast odgradzać się od lasów czy łąk wysokimi płotami, użyj ogrodzenia lub siatki. Tak oryginalne tło optycznie powiększy przestrzeń ogrodu.

Cechy charakterystyczne ogrodu angielskiego

Jedną z cech wyróżniających ogrody angielskie są tzw. miękkie linie. Nie ma w nim ściśle określonej geometrii. Dominują łukowate, postrzępione i pofalowane granice między poszczególnymi klombami a częściami ogrodu. Proste linie i kąty proste są rzadkością w przyrodzie. Naturalny porządek powinien również pozostać w terenie. Pofałdowane powierzchnie, pagórki i zagłębienia – to tylko dodaje ogrodowi naturalnego charakteru. W stylu angielskim nie ma szerokich, niskich trawników. Powinno być więcej różnorodnych miejsc. Kępy trawy są znacznie mniejsze i często zacienione przez drzewa lub większe rośliny. Cechą charakterystyczną ogrodów w stylu angielskim są alejki i inne powierzchnie stylizowane na naturę. Najlepiej sprawdzają się kamienie, żwir i ubita ziemia. Istnieje również tzw. mała architektura, która powinna być wykonana z naturalnych materiałów – drewna lub kamienia.

Jakie rośliny w ogrodzie angielskim?

W ogrodach angielskich występują również rośliny. Jak już wspomnieliśmy, w środku powinno znajdować się duże drzewo. Ogród angielski nabierze charakteru, jeśli go ogrodzimy. Gęsta zielona granica takiej przestrzeni pomoże podkreślić jej naturalność. Integralnym elementem tej aranżacji są również różnego rodzaju winorośle. Warto postawić na bujną roślinność – duże kwiaty, rozłożyste krzewy. Wprowadzimy zatem do ogrodu odrobinę tajemniczości i romansu. Zacienione alejki, trudno dostępne zakamarki – to angielski ogród w całej okazałości. Rośliny należy dobierać w taki sposób, aby występowały różne odcienie zieleni. W ten sposób ogród będzie lepiej imitował naturalny las lub łąkę. Należy również pamiętać, aby nie tworzyć między nimi sztucznego dystansu. W naturalnych skupiskach rośliny rosną blisko siebie, a rośliny niższe znajdują się pod wyższymi. Czy w takim systemie niektóre z nich byłyby przytłoczone? Jest to również cecha naturalnych składników.

 

Mogą Ci się także spodobać: