Boho, znany również jako styl wolnej duszy, z pewnością istnieje od dziesięcioleci. Cenimy sobie jej naturalność, spontaniczność i wygodę, ale też nieograniczoną swobodę w doborze wzorów, materiałów i fasonów. Estetyka wnętrz urządzonych w stylu bohemy opiera się na tych samych zasadach beztroskiego i wyważonego eklektyzmu, gdzie kunsztowne i antyczne meble uzupełniają nowoczesne i designerskie dodatki, egzotyczne dekoracje z miękkich i delikatnych materiałów, motywy ludowe i folklorystyczne. sztuką lub elementem popkultury. Kolorowo, mozaikowo, artystycznie i nieskrępowanie – wystrój wnętrza w stylu bohemy pozwala uwolnić kreatywność w każdym z nas.
Historia stylu bogo
Chociaż kojarzymy kolorowy, wyluzowany styl bohemy z moralną rewolucją późnych lat 60. i wczesnych 70., korzenie tego stylu sięgają XIX wieku. W XIX wieku Czechy definiowano jako grupę wybitnych artystów – pisarzy, malarzy, muzyków i aktorów, którzy prowadzili koczowniczy tryb życia, nieprzystający do ówczesnych ram i zwyczajów. Czas wolny w XIX-wiecznej bohemie artystycznej wypełniony był wycieczkami, imprezami, spotkaniami kawiarnianymi, wernisażami i slamami literackimi. Skrajność bohemy, dwoistość, gdzie ciemność spotyka się z wolnością, zachód spotyka się z egzotycznym wschodem, kreatywność i wyrafinowanie spotykają się z surową niedbałością, dlatego styl boho to kolorowe i nieprzewidywalne połączenie, które idealnie nadaje się do dekoracji wnętrz. Na przestrzeni wieków styl cyganerii zmieniał się, zastępując motywy innych dominujących wówczas stylów. Rozróżniamy różne rodzaje boho – od marokańskiego i folkowego po współczesną wersję, scandi boho.
Charakterystyka stylu boho
Niewątpliwą zaletą stylu bohemy jest swoboda łączenia kolorów i wzorów, które na pierwszy rzut oka nie powinny się ze sobą łączyć. Luksusowe boho wymyka się wszelkim konwencjom i regułom projektowania wnętrz i podobnie jak XIX-wieczne boho idzie własną drogą, nie tyle miejską, przewidywalną klasyką. Bądź modny do przodu. Chociaż przestrzeganie ścisłych zasad tego stylu może być trudne, istnieje kilka bohemicznych wzorów, które powtarzają się we wnętrzach, które mogą stanowić inspirację dla tych, którzy rozważają wprowadzenie stylu boho do swoich domowych pokoi.
Kolory stylu boho
Mocne i dominujące kolory to nieodzowny element stylu bohemy, który preferuje luksusowe, czasem różnorodne, a nawet krzykliwe zestawienia. Nie bój się łączyć nasyconych i wyrazistych kolorów, takich jak żółty fotel i czerwona sofa. We wnętrzach bohemy najczęściej wybierane są kolory nawiązujące do orientalnych palet, czyli burgund lub rubin, niebieski turkus, kakaowy brąz czy nasycony fiolet. Delikatne pastelowe barwy stanowią tło dla wyrazistych dekoracji czy dodatków, a także pasują do wnętrz bohemy – wybierzmy delikatną miętę, delikatną żółć lub subtelny brąz. Wyjątkiem od tej reguły jest tak zwane scandi boho, które zawiera w sobie sporo stylu skandynawskiego. Klimat boho w tej wersji utrzymany jest w pastelowych kolorach. Nacisk kładziony jest tutaj na elementy dekoracyjne w postaci poduszek, dywaników, koszy, narzut, obrazów i roślin doniczkowych.