Jaki wybrać daszek nad drzwi wejściowe?

Daszek nad drzwi wejściowe

W każdym domu przydaje się zasłonięcie drzwi zewnętrznych, ponieważ dzięki niemu osoba wchodząca do budynku nie jest narażona na trudne warunki atmosferyczne. Taki dach jest wyjątkowym elementem elewacji, dlatego przy jego wyborze należy wziąć pod uwagę nie tylko czynniki praktyczne, ale także estetyczne. Dowiedz się, jakie modele dachów są dostępne na rynku i jak dopasować je do własnego domu.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem daszku?

Dach nad wejściem do domu jest ważnym elementem budynku i często jest uwzględniany w samym projekcie domu. Architekci często wymyślają rozwiązanie polegające na umieszczeniu balkonu bezpośrednio nad drzwiami wejściowymi. Dach może być również częścią dachu lub jeśli wejście znajduje się we wnęce pod podcieniem, nie ma potrzeby montowania zadaszenia. W praktyce w nowym budownictwie zastosowanie dodatkowego dachu dwuspadowego rzadko jest konieczne, jednak w razie potrzeby warto dobrze przemyśleć jego wybór. Ten element montowany na elewacji powinien być przede wszystkim wytrzymały – musi skutecznie opierać się silnym wiatrom lub przenosić ciężar spoczywającego na nim śniegu. Dlatego materiał użyty do jego wykonania jest bardzo ważny. Przed zakupem należy również dokonać dokładnych pomiarów, aby wybrane zadaszenie było odpowiedniej wielkości, czyli dopasowane do wymiarów drzwi oraz skutecznie chroniło osoby stojące przed wejściem.

Jakie są rodzaje daszków?

Obecnie markizy do drzwi wejściowych są dostępne nawet w popularnych sklepach ogrodniczych i budowlanych, a wybór jest dość szeroki. Poszczególne modele różnią się przede wszystkim rodzajem materiału, z którego są wykonane, a także kształtem, kolorem, stylistyką oraz rozmiarem. Jeśli chodzi o kształty, znajdziesz bardzo proste i fantazyjne projekty. Najprostszy składa się z pojedynczej płyty – pochylonej do przodu i opartej na dwóch lub więcej podporach przymocowanych do elewacji. Najczęściej wybierane są do nowoczesnych domów o minimalistycznym stylu. Popularne są również dachy kopułowe – nie tylko wyglądają atrakcyjniej, ale także pozwalają na lepsze odwodnienie i odśnieżanie. Ta struktura ma zasadniczo zastosowanie do wszystkich budynków. Tradycyjne domy często wybierają drewniane dachy dwuspadowe, które szczególnie pięknie prezentują się w starych budynkach. Warto również zwrócić uwagę na zadaszenia wyposażone w panele boczne. Ta dodatkowa pionowa ścianka sięgająca ziemi zapewnia lepszą ochronę – zarówno osoby stojącej przed drzwiami, jak i samych drzwi. Zwykle przy takiej konstrukcji skrzydło jest mniej narażone na ulewny deszcz czy śnieg.

Jaki materiał jest najlepszy?

Zadaszenia nad drzwiami mogą być wykonane z bardzo różnych materiałów. Sama konstrukcja ramy jest zwykle wykonana z aluminium, stali nierdzewnej lub drewna. Jeśli chodzi o pokrycia dachowe, do najpopularniejszych modeli należą: Dachy drewniane na drzwi wejściowe – Dachy baranie i dwuspadowe są wykonane z drewna i zwykle wyposażone są w efektowne drewniane podpory, dlatego najlepiej sprawdzają się w domach o konstrukcji drewnianej, tradycyjnych Architektura, daszek szklany nad drzwiami – przy użyciu szkła hartowanego wygląda prosto i nowocześnie, ale trudno go utrzymać w czystości (widoczne są na nim ślady kurzu i deszczu), słaba odporność na kurz promieni słonecznych, baldachim z poliwęglanu – to najpopularniejszy obecnie modele, ponieważ poliwęglan jest lekki, dostępny w szerokiej gamie kolorystycznej, charakteryzuje się dużą wytrzymałością i jest bardzo estetyczny, mają też tę zaletę, że skutecznie chronią przed promieniowaniem UV, zadaszenie wykonane jest z akrylu/plexi – taka konstrukcja jest tani i lekki, ale znacznie mniej odporny na czynniki zewnętrzne niż szkło i poliwęglan.

 

Mogą Ci się także spodobać: