Z biegiem lat coraz popularniejsze stają się mieszkania w stylu loftowym. Dzieje się tak głównie dlatego, że dawne budynki przemysłowe zostały przejęte przez deweloperów i przekształcone w mieszkania. Co ten trend ma wspólnego z loftami i czego możemy się spodziewać? Jak urządzić mieszkanie na poddaszu, aby zachować industrialny klimat, ale z przytulną atmosferą? meble
Historia stylu loftowego
Styl loftowy narodził się w Stanach Zjednoczonych w latach 70. Najpierw w Nowym Jorku, potem w innych miastach, które wchłonęły dawne tereny przemysłowe. W całym kraju budynki te mają zwykle od 50 do 100 lat, co stanowi dla nich cenną wartość dziedzictwa, dlatego postanowiono nie burzyć ich, ale wykorzystać ich wyjątkowość. Wnętrza industrialne zaczęto przekształcać w mieszkania, zachowując wiele pierwotnych elementów i dostosowując wystrój do pierwotnego charakteru tych pomieszczeń. Styl loftowy szybko stał się popularny wśród artystów, pisarzy i nonkonformistów, ponieważ pozwalał na indywidualne podejście dekoracyjne i nieszablonowe rozwiązania architektoniczne. Kiedy proces asymilacji obiektów przemysłowych w tkankę metropolii zaczął zachodzić także poza Stanami Zjednoczonymi, styl loftowy został przedstawiony jako idealne rozwiązanie łączące zachowanie przestrzeni i dziedzictwa architektonicznego z użytecznością i stylem. Obecnie obserwujemy ten proces również w Polsce. Nowe mieszkania są też czasami urządzone w stylu loftowym.
Co wyróżnia styl loftowy?
Apartamenty w stylu loftowym charakteryzują się przeznaczeniem pomieszczeń, w których są zaaranżowane. Przestrzenie postindustrialne pierwszej połowy XX wieku i wcześniejsze często charakteryzowały się dużymi otwartymi przestrzeniami. Mają też duże okna z panelami kratowymi i wysokie sufity. Często posiadają oryginalne ściany z betonu i czerwonej cegły, na których widać elementy konstrukcyjne wykonane z nitowanej blachy. Często na powierzchni ściany znajdują się również instalacje – grzewcza, wodno-kanalizacyjna i elektryczna. Takie mieszkania charakteryzują się raczej surowym klimatem, ponieważ zachowują większość wymienionych elementów, takich jak cegła i beton, podłogi z bali i kamienia oraz widoczne instalacje hydrauliczne. Jednak wiele z nich pełni funkcję estetyczną iw połączeniu z odpowiednim wystrojem, takie mieszkanie może być radosne i ciepłe, a jednocześnie otwarte i przestronne. Przestrzenie mieszkalne są często otwarte, a główny pokój służy jednocześnie jako salon, sypialnia, jadalnia i kuchnia. Otwarte przestrzenie podzielone są różnymi wykończeniami podłóg lub ażurowymi ścianami z półek.
Jak urządzić mieszkanie w stylu loftowym?
W stylu loftowym jednak najważniejsze jest wnętrze. Najlepiej sprawdza się we wnętrzach industrialnych i starych mieszkaniach. Eklektyczny charakter stylu loftowego oznacza, że ??można w nim łączyć elementy z różnych źródeł. Oznacza to, że możemy urządzić wnętrze bardzo indywidualnie według naszych potrzeb estetycznych. Styl loftowy łączy style industrialne, retro i retro z elementami DIY (zrób to sam). W mieszkaniach w stylu industrialnym dominuje surowe drewno i metal. Meble industrialne najczęściej posiadają podstawę lub ramę wykonaną z grubych profili metalowych, natomiast elementy drewniane wykonane są z drewna olejowanego. Dobrze komponują się z modernistycznymi meblami pokrytymi fornirem na cienkich nóżkach oraz innymi rodzajami mebli vintage. Wewnątrz loftu dobrze będą prezentować się również metalowe półki w stylu industrialnym oraz wyposażenie częściowo wykonane z elementów industrialnych. Idealnym rozwiązaniem byłoby na przykład zastąpienie industrialnego stolika kawowego industrialną szpulą pokrytą szklanym panelem. Szafę na poddasze można postawić na czarnej ramie z czarną lamówką biegnącą przez środek. Sofy, narożniki i inne meble tapicerowane powinny wyróżniać się chłodnymi tonami, które idealnie komponują się z ceglanymi ścianami. Warto postawić na szarości i brązy. Możliwym wyjątkiem jest kolor bordowy, który doskonale komponuje się również z ceglanym kolorem ścian.