Co wziąć pod uwagę komponując kolorowe wnętrza?

kolorowe wnętrza

Sposobów na wykończenie ściany jest wiele, ale malowanie pozostaje najpopularniejsze. Białe błyszczące ściany zostały zapomniane. Niemal wszystkie projekty wnętrz w dzisiejszych czasach mają nasze mieszkania ozdobione kolorami i ciekawymi fakturami.

Dobór odpowiedniego koloru ściany

Właściwy dobór kolorów i faktur może odmienić wystrój mieszkania, nadając mu nowy, niepowtarzalny charakter i zmieniając jego proporcje. Kolor ścian jest decydującym parametrem dla naszego samopoczucia. Wybrany przez nas kolor farby jest bardziej zauważalny niż faktura i kształt, dlatego jest tak ważny przy projektowaniu wnętrz. Bo to on wywołuje emocje smutku lub radości, działa uspokajająco, odpręża lub pobudza do działania. Ściany i sufity mieszkań są często malowane farbą dyspersyjną. Ich podstawowym składnikiem jest żywica akrylowa, która decyduje o właściwościach farby. Pozostałe składniki to wypełniacze mineralne i pigmenty, które odpowiednio wymieszane nadają niepowtarzalny kolor i zapewniają jego trwałość.

Wybór kolorów a wielkość wnętrza

Dobór kolorów zależy głównie od preferencji mieszkańców domu, ale trzeba też mieć na uwadze możliwość optycznego pomniejszenia lub powiększenia pomieszczenia, a przede wszystkim właściwości kolorów, ich zdolność do wpływania na nasz nastrój i emocje Łączenie kolorów Nie jest to łatwe. Z pomocą producentów opracowują określony zestaw kolorów, tworząc palety barw, które w połączeniu ze sobą zawsze będą współgrać. Celem kart kolorów jest inspirowanie i przekazywanie wiedzy o możliwościach różnych kolorów. Karta zazwyczaj składa się z kilku kompozycji opartych na współczesnych trendach mody. Każdy z nich jest wyeksponowany w inny sposób i tworzy niepowtarzalną atmosferę w naszym pokoju. Przed podjęciem decyzji o wyborze kolorystyki wnętrza powinniśmy zrozumieć, jak najlepiej połączyć kolory ścian i wyposażenia domu. Niektóre kombinacje kolorów działają lepiej niż inne.

Jakin kolor farby wybrać przy projektowaniu wnętrza?

Kolor pomieszczenia zwykle kojarzy się z podziałem poszczególnych stref i przypisanymi im funkcjami. Trzeźwe, chłodne kolory są idealne do sypialni, ponieważ działają relaksująco, tworząc sanktuarium, które promieniuje spokojem. Pastelowe odcienie i biel nadają się również do eleganckich wnętrz i wprowadzają harmonię do pomieszczeń o różnym przeznaczeniu (np. przedpokoje, kuchnie). Malując jasne, stonowane kolory na ścianach, które odbijają więcej światła niż ściany ciemniejsze, uzyskujemy optycznie powiększoną przestrzeń, co jest korzystne w przypadku pomieszczeń o mniejszych gabarytach. Ponieważ dobrze komponują się z różnymi kolorami, są również praktycznym rozwiązaniem dla tych, którzy lubią często zmieniać wystrój wnętrz. Bardzo ważny jest dobór kolorów, które idealnie ze sobą współgrają, ponieważ farba często stanowi tło dla innych materiałów wykończeniowych: drewna, metalu, tkaniny. Do najważniejszych obszarów życia codziennego, takich jak salon, należy wybierać kolory z palety nowoczesnych, intensywnych barw, które podkreślają zgiełk dnia codziennego, dodają energii i pobudzają do aktywności fizycznej. Chodzi o wyrażanie siebie i tworzenie wyjątkowego i bardzo osobistego środowiska.

 

Mogą Ci się także spodobać: