Do niedawna kolorowe, zabawne, a czasem groteskowe krasnale ogrodowe były nieodzownym elementem niemal każdej dekoracji niemieckiego przydomowego ogrodu, choć jednocześnie budziły wiele kontrowersji. Czy warto trzymać krasnale ogrodowe w ogrodzie?
Skąd się wzięła moda na krasnale ogrodowe? Historia
Pierwsze krasnale ogrodowe pojawiły się w XVIII wieku. Zyskały one dużą popularność, między innymi dzięki opublikowaniu baśni braci Grimm na przełomie XVIII i XIX wieku. Później wytwórnia filmowa Disneya zintensyfikowała trend umieszczania w ogrodzie rzeźb krasnoludków, przedstawiających bajkę o Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach. W latach 90-tych Polska stała się importerem krasnali ogrodowych z rynku niemieckiego. Zaczęły pojawiać się również w tym czasie w wielu ogrodach w Polsce i miały tyle samo wielbicieli, co i przeciwników. Skąd wzięła się moda na krasnale ogrodowe? Ich pierwowzorem jest górnik, który ciężko pracuje pod ziemią. Są to postacie w spiczastych kapturach i skórzanych fartuchach z akcesoriami takimi jak łopaty, młoty i kilofy. Brodate i przysadziste stworzenia odnoszą się do krasnoludów, elfów i gnomów, które pojawiają się w baśniach, mitach i legendach. Krasnale ogrodowe umieszczane w (pierwotnie) niemieckich ogrodach pełniły nie tylko funkcję dekoracyjną. Służą też do wprowadzenia odrobiny baśniowej magii w szarą rzeczywistość. Symbolizowały (i nadal symbolizują) szczęście i bogactwo, były swego rodzaju talizmanem. Warto dodać, że choć moda na krasnale ogrodowe pochodzi z Niemiec, można je spotkać również w ogrodach Anglii, Austrii, Szwajcarii czy Francji.
Krasnale ogrodowe jako ozdoba
Obecnie krasnale ogrodowe są często symbolem kiczu i estetyki lat 90. Mimo to wiele osób decyduje się na zakup takich ozdób do ogrodu. Co więcej, popularność krasnali ogrodowych co jakiś czas rośnie, napędzana medialnymi trendami czy filmami. Należy jednak zaznaczyć, że wśród krasnali ogrodowych znajdziemy zarówno tanie wyroby z tworzyw sztucznych, jak i wysokiej jakości modele, wykonane ręcznie z dbałością o każdy szczegół, o oryginalnych formach lub przypominające „żywe” krasnale. Więc mają – w końcu! – Mnóstwo fanów. Czy taka ozdoba sprawdzi się w każdym ogrodzie? Oczywiście nie. Ze względu na swój ludowy charakter najlepiej prezentują się w ogrodach naturalnych, rustykalnych i bajkowych. W sklepie można znaleźć również modele ogrodowych krasnali w oszczędnych wersjach lub żartobliwie nawiązujące do dawnej estetyki. Mogą być idealnym dodatkiem do nieruchomości w stylu nowoczesnym lub eklektycznym. W Polsce jest wiele ogrodów, w których krasnale są nie tylko ozdobą, ale i swego rodzaju wystawą, gdyż figurki te mogą mieć wartość kolekcjonerską (a także sentymentalną, przypominającą „stare dobre” czasy).
Jak wybrać krasnala do ogrodu?
Rzeźby ogrodowe w postaci krasnali mają zazwyczaj około 30 cm wysokości, choć spotkać można również modele mniejsze (kilkanaście centymetrów) oraz większe modele (nawet do metra). Ciekawostką może być fakt, że Międzynarodowe Towarzystwo Ochrony Krasnali Ogrodowych w Szwajcarii zastrzega, że ??krasnale nie powinny przekraczać wielkości 69 cm. Co prawda producenci tworzą modele według potrzeb, ale wybierając krasnala do swojego ogrodu warto wybrać model, który nie przekracza limitu 69 cm. Większe liczby robią przytłaczające wrażenie, chyba że mamy większą nieruchomość do zagospodarowania. Mały krasnal ogrodowy stojący obok krzaka lub figurki na tle bukszpanu wygląda uroczo. Zbyt duży krasnal ogrodowy zdobiący mały ogródek może zająć miejsce i sprawić, że całość będzie nieproporcjonalna.