Jak przyozdobić kominek?

Jak przyozdobić kominek?

Przygotowując się do Świąt Bożego Narodzenia szczególną uwagę zwracamy na świąteczne dekoracje domów i wnętrz. Oprócz choinek w naszych wnętrzach często pojawiają się inne ozdoby, ozdoby świąteczne, obrusy i nie tylko. Kominkom można również nadać szczególny charakter, a poprzez zastosowanie odpowiednich dekoracji mogą pomóc w stworzeniu świątecznej atmosfery.

Prostota najlepsza?

Lubimy podziwiać piękne przedmioty, miejsca czy style. Dlatego symetria odgrywa niezwykle ważną rolę w dekoracji kominka. Na przykład dwie białe świece (po jednej z każdej strony) można umieścić w wejściu do kominka. Sprawią, że miejsce będzie bardzo klimatyczne i przytulne. Pozostałą wolną przestrzeń na kominku można wypełnić stylowymi figurkami. Warto jednak wybrać figurkę w pastelowych kolorach, które korespondują z kolorem kominka. Jeśli więc masz biały portal, możesz na nim umieścić bałwany lub srebrne figurki. Gałęzie iglaste z szyszkami świetnie prezentują się w okresie świątecznym. Delikatny srebrny łańcuszek zawieszony między jednym a drugim końcem przedpokoju doda kominkowi dodatkowego uroku.

Wybór głównego elementu

Jeśli urządzasz przestrzeń nad wejściem do kominka, powinieneś dobrze przemyśleć całą aranżację. Przede wszystkim należy wybrać odpowiedni wystrój, będzie on główną atrakcją, gdy spojrzymy na miejsce. W centralnej części przestrzeni nad kominkiem można umieścić np. obrazy lub plakaty dekoracyjne. Jeśli cały salon urządzony jest w czerni i bieli, warto również zadbać o to, aby dekoracja nad kominkiem korespondowała z tymi kolorami. Z drugiej strony, jeśli uznamy, że zdjęcia w skali szarości nie są w naszym stylu, możemy w tym miejscu umieścić lustro z prostą lub ozdobną ramą. Jeśli mamy wazon, który wygląda ciekawie, warto uczynić z niego główną atrakcję wejścia do kominka. Oczywiście figurki ozdobne też by tam pasowały, o ile nie jest ich za dużo.

Odpowiedni dobór dodatków

Nie ozdobimy całej przestrzeni nad kominkiem elementami głównymi i dekoracjami drugorzędnymi. Puste przestrzenie można więc wypełnić ciekawymi dodatkami. Zimą warto pomyśleć o umieszczeniu tam sztucznych gałązek drzew iglastych z małymi szyszkami lub girlandami, które wprowadzą do salonu świąteczną i przytulną atmosferę. W okresie Świąt Bożego Narodzenia bombki lub ozdobne skarpetki w renifery można powiesić na drzwiczkach kominka, gdzie w wigilijną noc Mikołaj zostawi cukierki. Jesienią jednak romantyczne świece o niskim zapachu są warte zachodu, aby wprowadzić do pomieszczenia przytulną atmosferę. Jeśli chcemy, aby cała kompozycja, w której kominek jest głównym bohaterem, prezentowała się świetnie, warto zwrócić uwagę również na odpowiednią aranżację dolnej przestrzeni przy wejściu. Na przykład możesz umieścić łańcuch choinkowy przeplatany girlandami. Równie ciekawie prezentują się różnego rodzaju latarnie umieszczone we wnękach kominkowych. Przy kominku warto też umieścić miękki, puszysty dywanik, który przypomina zwierzęcą sierść.

 

Mogą Ci się także spodobać: