Ceramika, metal, szkło czy plastik – bez względu na materiał, główną funkcją doniczki powinna być ochrona przed wilgocią, promieniami słonecznymi i zmianami temperatury. Ważny jest tutaj również rozmiar – aby pojemnik zapewniał dobre warunki do wzrostu, powinniśmy dobrać go do wielkości bryły korzeniowej sadzonki. Co najmniej 3 cm wolnej przestrzeni wokół kostki zapewni prawidłowy wzrost roślin. Pamiętajmy też, że w większości przypadków jedna doniczka to za mało – w miarę wzrostu rośliny należy ją nawet wielokrotnie przekładać do coraz większych pojemników.
Donice z gliny i terakoty
Na tarasach czy balkonach można zastosować plastikowe donice – kosztują kilka lub kilkanaście złotych, a obfitość ofert sprawia, że ??możemy wybierać spośród szerokiej gamy kształtów i wzorów. Jednak w ogrodzie sam plastik może nie wystarczyć – pojemniki na rośliny ogrodowe powinny być trwałe, aby nie przewróciły ich silne wiatry. Jeśli mamy w ogrodzie rośliny całoroczne – pamiętajmy o zakupie doniczek mrozoodpornych, które wytrzymają nawet 30-stopniowy mróz. Materiały na doniczki należy dobierać do rodzaju uprawy, odmiany i wielkości roślin – te z ciężkimi częściami nadziemnymi najlepiej umieszczać w solidnych doniczkach ceramicznych (duże rozmiary kosztują ok. 150-350 zł). BTW, jesteśmy pewni, że po ulewnym deszczu woda szybko odparowuje (glina jest materiałem przepuszczalnym). Pamiętaj jednak, że ta zasada działa też w inny sposób – w takich doniczkach łatwo przesuszać system korzeniowy. Dla małych kaktusów wystarczy doniczka wodoodporna – niski walec (bez dziur) około 20cm, większe rośliny będą wymagały doniczki XL – lepszą opcją jest np. doniczka gliniana (wypalana glina) około 60cm Wysokość się zawęża.
Donice ceramiczne i kamienne
Nieco droższym materiałem jest ceramika (od 200 zł za doniczki duże lub mrozoodporne z podstawkami i dekoracją). Nie zaleca się jednak używania w ogrodzie dużych donic ceramicznych – głównie dlatego, że są kruche. W tym przypadku najlepiej wybrać kilka doniczek ceramicznych pełnych o mniejszych rozmiarach – donice ceramiczne perforowane szkliwione o średnicy około 20 cm (tam gdzie korzenie się nie zaduszą!) dostępne są w różnych kolorach i wzorach. Alternatywą zapewniającą lepszą ochronę korzeni może być kamionka – mocna i trwała, choć pod tym względem znacznie gorsza od donic kamiennych. Jednak koszt tych materiałów jest nawet kilkukrotnie wyższy niż odpowiedników z gliny czy ceramiki (około 500-1000 zł w zależności od kształtu i wielkości). Jeśli zdecydujemy się na donice kamionkowe, warto poszukać nietypowych kształtów (np. z płaskimi lub kwadratowymi podstawami) i kolorów (np. brąz, zieleń, beż, granat).
Donice drewniane
Materiałem, który wymaga największej troski jest drewno. Drewniane doniczki można zaimpregnować olejem lnianym, a jeśli mają nam służyć przez kilka sezonów – najlepiej ocieplić je zarówno od wewnątrz (wykonują to piankowe arkusze), jak i od zewnątrz (np. owinięte folią bąbelkową). Uzupełnieniem naszego ogrodu mogą być prostokątne plastikowe skrzynki o długości około 60 cm. Rośliny kochające wilgoć można umieścić w takich pojemnikach – plastik jest szczelny i dobrze zatrzymuje wilgoć. W ten sposób z łatwością stworzymy wiszące kompozycje kwiatowe, które będą uzupełnieniem naszych doniczek.