Lampa solarna w ogrodzie

lampa solarna w ogrodzie

Lampy solarne to jeden z najprostszych i najtańszych systemów oświetlenia ogrodu, na który każdy z nas może sobie pozwolić. Możesz je nawet kupić w sklepach ogrodniczych jako dodatkowy bonus. Czy są więc w nich jakieś wady? Czy można nimi w jakiś sposób rozjaśnić ogród? Postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania w tym artykule, w którym podsumowaliśmy największe zalety i wady lamp solarnych.

Jak działa lampa solarna?

Energia słoneczna jest w modzie. Widać to nie tylko na dachach domów, domów wielorodzinnych czy biurowców pokrytych panelami fotowoltaicznymi. Również w naszych ogrodach widać powrót lamp solarnych – niedrogich i bardzo łatwo dostępnych urządzeń. Ich działanie opiera się na mniej więcej podobnej zasadzie do systemów fotowoltaicznych w domach czy mieszkaniach. Jednak ze względu na wielkość promieni słonecznych i mniejszą pojemność baterii urządzenia, fotony skupione na panelu fotowoltaicznym wytwarzają znacznie mniej energii. Jednak żarówka w środku wystarcza na całą noc. Lampy solarne posiadają czujniki, które włączają urządzenie o zmroku, aby oświetlić nasz ogród lub balkon.

Gdzie zamontować lampę solarną?

Lampy solarne nie wymagają podłączenia do sieci, dlatego instalowane są w różnych miejscach, od ogrodów, przez ogródki działkowe, na balkonach i tarasach kończąc. Działają automatycznie, więc nie musimy ich monitorować, włączać i martwić się, czy zadziałają pomyślnie. W swojej najpowszechniejszej formie do montażu, wbijając urządzenie w ziemię, wystarczą wolnostojące, specjalne kolce na końcu urządzenia. Reflektory można w ten sposób zamontować pod skalniakami i drzewami, a małe lampki w donicach na balkonie. Światła słoneczne najlepiej sprawdzają się w miejscach o dużym nasłonecznieniu. W ten sposób można je w pełni naładować, aby świeciły w nocy.

Zalety lamp solarnych

Pierwszą i najważniejszą zaletą lamp solarnych jest ich ekologia. Zamiast bezpośrednio marnować energię elektryczną z sieci, wykorzystują światło słoneczne do wytwarzania energii elektrycznej. Stąd też urządzenia te cieszą się dużą popularnością wśród osób prowadzących ekologiczny tryb życia i dbających o środowisko. Ponadto jest to bardzo niedrogi sposób na oświetlenie ogrodu, balkonu lub patio. Zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na zakup roślin lub wykonanie niezbędnych remontów w ogrodzie. Kolejną zaletą lamp solarnych jest ich duża mobilność. Większość modeli nie ma skomplikowanego okablowania i niepotrzebnych elementów zabezpieczających. Dzięki temu są lżejsze i można je przenieść w dowolne miejsce w ogrodzie czy na balkon. Może je zainstalować prawie każdy, kto nie rozumie niuansów związanych z elektrycznością. Wiele modeli na polskim rynku jest również bardzo estetycznych, dzięki czemu subtelnie komponują się z otoczeniem, a nie plastikowymi wzorami czy kolorowymi zdobieniami.

 

Mogą Ci się także spodobać: