Styl japoński – Orientalny minimalizm

styl japoński

Tradycyjna japońska filozofia Zen zainspirowała prostotę i naturalną esencję minimalistycznej architektury i designu. Linia, forma, przestrzeń, światło i materiał to podstawowe i niepowtarzalne elementy projektowe japońskiej estetyki. Dołożono wszelkich starań, aby wyeliminować zbędne ściany wewnętrzne, aby otworzyć przestrzeń i umożliwić organiczny przepływ między wnętrzem a zewnętrzem konstrukcji. Uważa się, że ta praktyka przywraca wszystkim elementom ich podstawowe właściwości. Japońscy architekci, tacy jak Tadao Ando, ??zinterpretowali tę koncepcję, wykorzystując materiały, geometryczne kształty i naturę, aby stworzyć wyjątkową relację między środowiskiem naturalnym, budynkiem i, co najważniejsze, przestrzenią wewnętrzną. Poniżej przedstawiamy pomysły na zachowanie wierności tej bezkompromisowej, minimalistycznej esencji japońskiego wystroju wnętrz.

Jak prezentować orientalny minimalizm?

Podstawą japońskiej aranżacji wnętrz jest nawiązanie do wspomnianej już filozofii Zen. Dlatego prostota, harmonia i miłość do natury – cechy charakterystyczne tradycyjnych japońskich domów. Buddyzm jest także podstawą umiejętności zarządzania przestrzenią – umiejętności, którą opanowali Japończycy. Ich zdaniem właściwe rozplanowanie przestrzeni i sprzętów AGD decyduje o prawidłowym przepływie powietrza, światła i energii. Zgodnie z zasadami Feng Shui energia wpływa bezpośrednio na życie człowieka – poza domem. Ze względu na specyficzną architekturę i gęstość zabudowy typową dla japońskich miast, Japończycy musieli w jakiś sposób oszczędzać przestrzeń.

Jak wyglądają wnętrza w stylu japońskim?

W kulturze japońskiej nie ma miejsca na przypadkowość. Wystrój wnętrz w stylu japońskim wymaga, aby wszystkie jego elementy przenikały się i tworzyły spójną całość. Ta sama zasada dotyczy japońskiego wystroju wnętrz, który ucieleśnia minimalizm, harmonię i charakteryzuje się niezwykłą symetrią, spójnością i równowagą. Uważa się, że autentyczna japońska estetyka wywodzi się z prostoty pokoi do czytania i medytacji umeblowanych przez mnichów buddyjskich. Ich ascetyczna gospodarka stała się inspiracją dla tradycyjnych japońskich domów, które znamy z historycznych przekazów. Podczas gdy nowoczesne japońskie apartamenty są pod wpływem światowych trendów, starożytne tradycje wciąż inspirują ludzi Zachodu zafascynowanych japońską kulturą.

Jak wprowadzić styl japoński do mieszkania?

Jednym z fundamentalnych założeń stylu japońskiego w aranżacji wnętrz jest przepływ światła, który osiągany jest między innymi poprzez charakterystyczne przesuwne drzwi. Tradycyjne drzwi fusuma wykonane są z drewna i cienkiego przepuszczającego światło papieru washi. Na jego powierzchni czasem pojawia się subtelny malunek, który stanowi dodatkową ozdobę wnętrza. Jednak podstawową funkcją tych drzwi jest wydzielenie stref mieszkania, a ich przeznaczenie może się zmieniać w zależności od pory dnia i potrzeb członków rodziny. Jest to szczególnie ważne w małych mieszkaniach, ponieważ pomieszczenia często pełnią kilka funkcji jednocześnie. Dziś japoński papier jest często zastępowany przez użytkowe panele szklane. Prostota i naturalność japońskiej dekoracji wnętrz znajduje również odzwierciedlenie w kolorze. W większości japońskich domów dominują naturalne kolory jasnego brązu. Monochromatyczne projekty przełamane są czasem bardziej intensywnymi, ognistymi barwami – czerwienią, żółcią czy pomarańczem. Kontrast może pojawić się także w skromnych aranżacjach – często są to zestawienia czerni i bieli lub czerwieni. Wszystkie elementy muszą jednak pozostać spójne, wyważone i symetryczne. Japończycy ograniczają ilość mebli i sprzętu AGD do minimum. Są też niskie – typowe japońskie meble są nisko osadzone, czego najbardziej typowym przykładem są charakterystyczne ławki do przeprowadzania tradycyjnych ceremonii parzenia herbaty. W domach japońskich zamiast łóżek można znaleźć wełniane lub bawełniane materace typu futon, które w ciągu dnia składają się, aby nie zajmować dostępnej przestrzeni. Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie życia bez wygodnego łóżka i dużego stołu, a jednocześnie chcesz zachować azjatycki klimat we wnętrzu, postaw na naturalne materiały, takie jak drewno czy bambus, proste formy i stonowane kolory. Do klasycznych mebli dodaj niskie stoliki kawowe, niskie półki i komody. Japońskie dekoracje ścienne to doskonały przykład odejścia od potrzeby ilości na rzecz spójności z całym wnętrzem.

 

Mogą Ci się także spodobać: